Güncel

Kriptoda halı çekme nedir? İşte tespit etmenin 6 yolu!

Kripto halı çekme ile ilgili en fazla merak edilen soruların yanıtlarını bu yazımızda başlıklar eşliğinde sizler için yanıtlıyoruz.

Kriptoda halı çekme nedir? İşte tespit etmenin 6 yolu!

Kripto para biriminde halı çekme nedir? Halı çekme çeşitleri nelerdir? Kripto halı çekme yasa dışı mı? Kriptoda halı çekmesi nasıl önlenir? vs Kripto halı çekme ile ilgili en fazla merak edilen soruların yanıtlarını bu yazımızda cevaplıyoruz.

1- Kripto para biriminde halı çekme nedir?

Bir halı çekme, bir takım fonlarla birlikte kaybolmadan önce projelerinin jetonunu pompaladığında ve yatırımcılarına değersiz bir varlık bıraktığında ortaya çıkan bir tür kripto dolandırıcılığıdır.

Hileli geliştiriciler yeni bir kripto jetonu oluşturduğunda, fiyatı yükselttiğinde ve ardından fiyatları sıfıra düştüğünde onları terk etmeden önce onlardan mümkün olduğunca fazla değer aldığında halı çekme gerçekleşir. Halı çekme işlemleri, bir tür çıkış dolandırıcılığı ve merkezi olmayan bir finans (DeFi) istismarıdır.

Kriptodaki bir halı çekmenin nasıl tespit edileceğini ve kripto halı çekmelerinin neden olduğunu öğrenmeden önce, üç farklı halı çekme türünü anlamaya yardımcı olur.

2- Halı çekme çeşitleri nelerdir?

Kriptoda üç ana halı çekme türü vardır: likidite çalma, satış emirlerini sınırlama ve damping.

Likidite hırsızlığı, jeton yaratıcıları likidite havuzundan tüm jetonları çektiğinde meydana gelir. Bunu yapmak, yatırımcılar tarafından para birimine enjekte edilen tüm değeri ortadan kaldırarak fiyatını sıfıra indirir.

Bu "likidite çekimleri" genellikle DeFi ortamlarında olur. Bir DeFi halı çekme, en yaygın çıkış dolandırıcılığıdır.

Satış emirlerini sınırlamak, kötü niyetli bir geliştiricinin yatırımcıları dolandırması için ince bir yoldur. Bu durumda geliştirici, jetonları satabilecek tek taraf olmaları için kodlar. 

Geliştiriciler daha sonra perakende yatırımcıların eşleştirilmiş para birimlerini kullanarak yeni kriptolarını satın almalarını bekler. Eşleştirilmiş para birimleri, biri diğerine karşı olmak üzere ticaret için eşleştirilmiş iki para birimidir. Yeterince olumlu fiyat hareketi olduğunda, pozisyonlarını terk ederler ve arkalarında değersiz bir jeton bırakırlar.

Squid Token dolandırıcılığı,  bu tür halı çekimlerine örnektir.

Damping, geliştiriciler kendi büyük token arzını hızla sattığında gerçekleşir. Bunu yapmak, madeni paranın fiyatını düşürür ve kalan yatırımcıların değersiz jetonları elinde tutmasına neden olur. “Dumping” genellikle sosyal medya platformlarında yoğun tanıtımların ardından ortaya çıkar. Ortaya çıkan artış ve satış,  Pompa ve Boşaltma Planı olarak bilinir. 

Boşaltma, diğer DeFi halı çekme dolandırıcılıklarından daha çok etik bir gri alandır. Genel olarak, kripto geliştiricilerinin kendi para birimlerini alıp satması etik dışı değildir. DeFi kripto para çekme işlemi söz konusu olduğunda “damping”, bir madeni paranın ne kadar ve ne kadar hızlı satıldığı sorusudur.

3- Sert çekme vs yumuşak çekme

Halı çekmeler iki şekilde gelir: sert ve yumuşak. Kötü amaçlı kod ve likidite çalma, zorlu işlemlerdir, yumuşak çekimler ise bir varlığın boşaltılması anlamına gelir. 

Halı çekişleri “sert” veya “yumuşak” olabilir. Proje geliştiricileri kötü niyetli arka kapıları belirteçlerine kodladığında sert çekişmeler meydana gelir. Kötü amaçlı arka kapılar, geliştiriciler tarafından projenin akıllı sözleşmesine kodlanmış gizli istismarlardır. Dolandırıcılık yapma niyeti en başından bellidir. Likidite hırsızlığı da sert bir çekiş olarak kabul edilir. 

Yumuşak halı çekmeleri, kripto varlıklarını hızlı bir şekilde boşaltan token geliştiricilerine atıfta bulunur. Bunu yapmak, geri kalan kripto yatırımcılarının elinde ciddi şekilde devalüe edilmiş bir token bırakır. Damping etik olmamakla birlikte, sert çekişmelerle aynı şekilde bir suç eylemi olmayabilir.

4- Kripto halı çekme yasa dışı mı?

Kripto halı çekme işlemleri her zaman yasa dışı değildir, ancak her zaman etik de değildir. 

Sert halı çekme yasa dışıdır. Yumuşak halı çekme işlemleri etik değildir, ancak her zaman yasa dışı değildir. Örneğin, bir kripto projesi fon bağışlamayı vaat eder, ancak bunun yerine parayı tutmayı seçerse, bu etik değildir, ancak yasa dışı değildir. Her iki durumda da, kripto endüstrisindeki çoğu dolandırıcılık faaliyeti gibi, her iki türün de izlenmesi ve kovuşturulması zor olabilir. 

Türk kripto para borsası Thodex'in çöküşü, kriptodaki bir halı çekiminin en iyi örneğidir. 2 milyar dolarlık hırsızlık, 2021'in en büyük kripto para çekme olaylarından biriydi. Aynı zamanda tarihin en büyük merkezi finans (CeFi) çıkış dolandırıcılıklarından bir diğeri.

Türk polisi büyük dolandırıcılık soruşturması sırasında  62 kişiyi gözaltına almasına rağmen, fail olduğu iddia edilen kişinin nerede olduğu hala bilinmiyor.

Bu tür kripto halı çekimine maruz kalan diğer yeni protokol örnekleri arasında Meerkat Finance, AnubisDAO, Compounder Finance ve Uranium Finance yer alıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.