Güncel

Kur korumalı TL mevduatı detayları açıklandı!

Dolar kurunda yaşanan çalkantılar uzun süredir herkesin aklını kurcalıyor. Buna istinaden dün kur korumalı TL mevduatı sistemi getirilecek denmişti. İşte detaylar.

Kur korumalı TL mevduatı detayları açıklandı!

Hazine ve Maliye Bakanlığı bugün 'kur korumalı TL mevduatı' düzenlemesinin ayrıntılarını duyurdu. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın söz ettiği kur korumalı TL mevduatı için detaylar da böylece açıklanmış oldu. Yeni sisteme göre hesaplar 3,6,9 ve 12 ay vadeli olarak açılabilecek.

"Merkez Bankası her gün saat 11'de dolar döviz alış kuru yayınlayacak. Sisteme, isteyen her banka katılabilecek. "Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda hesap vadesiz hesaba dönüşecek, faiz hakkı ortadan kalkacak." Konuyla ilgili ise çalışmalar hala sürüyor. 

Sistem gerçek kişiler için geçerli olacak

kur

"Sabah bizim şubeye geldiğinizde sizin 100 bin dolarınız olsun. Size belli bir vade vereceğiz. Buradaki vade konusu sizin tercihiniz çerçevesinde şekillenecek husus. O vade sonuna geldiğinde kur hangi seviyedeyse biz o günkü kurdan paranızı değerlendiriyor olacağız. Vade sonundaki faizli bakiyenizle o günkü kur seviyesinde paranızın geldiği noktada hangisi yüksekse onu alacaksınız. Yabancı para mevduatınızı bozdu nuz bugünkü kurdan yine belli bir vadeyle o ürünü aldınız. O ürünün vade tarihindeki kur bugünkü kur ya da o zamanki kur hangisi yüksekse o zamanki kurdan paranızı alırsınız."

 ''Bir çok özel banka genel müdürü arkadaşımla konuştum onlar da girecek. Buradaki maliyetin kamu bankaları ve ilgili bankalar tarafından karşılanması söz konusu değil. Bu maliyet Hazine tarafından karşılanacak. Buradaki bu ürün hane halkları için geçerli. Gerçek kişi müşteriler için geçerli.'' ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar
Ahmet
3 ay çok çoz uzun vade daha kısa vadeli olsun
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.