Güncel

Maduro'ya drone ile suikast yapıldı!

Venezuella Devlet Başkanı Maduro'ya drone yani insansız hava aracı ile suikast girişimi yapıldı. Maduro suikasttan yara almadan kurtuldu.


Drone yani insansız hava araçlarının kötü amaçlarla kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Uyuşturucu tacirlerinin de zaman zaman kullandığı bu araçlar şimdi de bir devlet başkanına suikast için kullanıldı. İlk kez bu seviyede yaşanan olay Venezuella'da gerçekleşti.

Maduro'ya drone ile suikast yapıldı!

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya törende konuşma yaptığı sırada bomba yüklü drone ile saldırı düzenlendiği, saldırıda Maduro'nun yaralanmadığı açıklandı. BBC'de yer alan habere göre, Maduro, başkent Caracas'taki törende konuşma yaptığı esnada patlayıcı yüklü dronelar ile saldırı düzenlendi.

İletişim Bakanı Jorgi Rodriguez, saldırının Maduro'yu hedef aldığını ve 7 askerin yaralandığını açıkladı. Rodriguez, Maduro'nun mayıs ayında yapılan seçimleri kazandığına işaret ederek, "Seçimi kaybettikten sonra bir kez daha başarısız oldular." ifadelerini kullandı.

Maduro açıklama yaptı

Maduro, saldırının ardından yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, "Bu, beni öldürme girişimiydi. Bugün bana bir suikast girişimi düzenlediler." dedi. Şu ana kadar toplanan delillerin, saldırının "aşırı sağcı"lar tarafından yapıldığını gösterdiğini belirten Maduro, saldırganların Bogota ve Miami ile bağlantılı olduklarını söyledi. "Canıma kasteden saldırının sorumlularından bazıları yakalandı." diyen Maduro, daha fazla detay vermedi. Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Diosdado Cabello da Twitter paylaşımında, olayı "terör saldırısı" olarak nitelendirerek, "Seçimleri kazanamayan sağcılar, toplu alanlarda şiddeti sürdürmede ısrarcı." değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, kendilerine "T-shirt Giyen Askerler" adını veren grup, Twitter'da yaptıkları paylaşımda saldırının sorumluluğunu üstlendi. Daha önce adı duyulmayan grup hakkında detaylı bilgiye ulaşılamadı.

Kaçakçılık için de kullanıldı

Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan bir olayda Çin'de kaçakçıların Çin ve Hong Kong arası drone kullandıkları ve tek bir gecede 15 bin telefonu bu yöntemle taşıdıkları ortaya çıkmıştı. Tutuklananlar 500 milyon yuan (yaklaşık 79.5 milyon dolar) akıllı telefon kaçakçılığıyla suçlandılar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.