Güncel

Mars helikopteri görevine geri döndü!

Mars helikopteri, uzak gezegendeki sert soğuklar nedeniyle verdiği iki aylık aranın ardından yeniden gökyüzüne çıktı

Mars helikopteri görevine geri döndü!

Güçlü, kontrollü uçuşun başka bir gezegende mümkün olduğunu kanıtlayan Ingenuity, Mars’ta birçok başarılı uçuş gerçekleştirdi. 29 uçuşu başarıyla noktalamasının ardından Ingenuity, Mars’taki toz ve kış mevsimi nedeniyle kıza çekilmişti. Mars helikopteri şimdi mesaisine kaldığı yerden devam ediyor.

Uçmaya hazır

NASA’nın Mars helikopteri, uzak gezegendeki sert soğukların ardından yeniden gökyüzüne çıktı. Mevcut Mars görevini denetleyen uzay ajansının Jet Propulsion Laboratory (JPL) birimi, Ingenuity’nin yeniden havalandığını Twitter üzerinden paylaştı.

Yaklaşık iki aylık aranın ardından Ingenuity kısa bir uçuşla işine geri döndü. Bu kısa uçuş sayesinde uzmanlar helikopterin durumunu kontrol ederken aynı zamanda güneş paneli üzerinde biriken tozlardan da arındırılmış oldu.

16 aydır Mars'ta görev yapıyor

Cumartesi gerçekleştirilen uçuş ile birlikte Ingenuity, Mars’taki 30. görevini de geride bırakmış oldu. Yaklaşık 16 aydır Mars’ta olan Ingenuity, bu süreçte çeşitli uçuşlar gerçekleştirerek bilim insanlarına önemli veriler topladı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.