Güncel

Maymun çiçeği vakaları artıyor! Uzmanlar uyardı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), haftalık küresel maymun çiçeği vaka sayılarıyla ilgili açıklamada bulundu. Buna göre vakalar artıyor.

Maymun çiçeği vakaları artıyor! Uzmanlar uyardı

Korona virüs ile mücadelemiz devam ederken bir de maymun çiçeği belası ortaya çıktı. Korona virüs kadar hızlı yayılmasa da uzmanlar vakalarda artış olduğunu bildirdi.  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), maymun çiçeği salgınının yayılımının hızlandığını ve dünya genelinde haftalık vaka sayılarının yüzde 20 arttığını bildirdi.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre merkezindeki basın toplantısında yaptığı açıklamada, maymun çiçeği salgınına dair son gelişmeleri değerlendirdi.

Maymun çiçeği vakaları artıyor! Uzmanlar uyardı

Maymun çiçeği vakaları artıyor! Uzmanlar uyardı - Resim : 1

Ghebreyesus, yıl başından bu yana 93 ülkede maymun çiçeği vakalarının görüldüğünü aktardı. 16 Ağustos itibarıyla toplam vaka sayısının 36 bin 412 olarak kaydedildi. Maymun çiçeği virüsü sebebiyle ölümler de gerçekleşmeye başladı. Virüs nedeniyle 12 kişinin yaşamını yitirdi.

Haftalık bazda vakaların en çok son bir haftada görüldüğüne dikkati çeken Ghebreyesus, son 7 günde yaklaşık 7 bin 500 yeni vakanın belirlendiğini ve haftalık vaka sayılarının yüzde 20 arttığını vurguladı. Ghebreyesus, maymun çiçeğine karşı mevcut çiçek aşılarının etkili olabileceğini ancak aşı tedarikleri ve etkililik oranlarına dair verilerin çok sınırlı olduğunu ifade etti. Henüz korona virüs kadar ciddi bir tehlike yaratmasa da yine de salgın anlamında dünyanın yeni baş belası olan maymun çiçeği ülkemizde de görülmüştü. Henüz aşı ya da koruyucu bir önlem geliştirilmedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.