Güncel

MEB'den Covid-19 açıklaması! Pozitif olanlar yok yazılmayacak

Milli Eğitim Bakanlığı, "Okullarda Covid-19 Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması Gereken Uygulamalar" rehberini 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderdi.

MEB'den Covid-19 açıklaması! Pozitif olanlar yok yazılmayacak

Yüz yüze eğitim süreci başladı. Uzun süredir online olarak devam eden eğitim sistemi nihayet bu sonbaharda yüz yüze eğitime döndü. Koronavirüs ile mücadele kapsamında uygulanan aşılamalar yüz yüze eğitimin başlamasında oldukça etkili oldu diyebiliriz. Okullarda herhangi bir pozitif vakanın görülmesi durumunda neler yapılacağını MEB açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer imzasıyla gönderilen yazıya göre okullarda pozitif vaka çıkması durumunda izlenecek yol belirlendi. Herhangi bir sınıfta öğrencilerden biri Covid-19 pozitif çıkarsa sınıftaki diğer öğrenciler izleme altına alınacak, ancak eğitim durmadan devam edecek. Söz konusu sınıftaki öğretmenler de aynı şekilde izlenme altına alınacak ancak eğitim vermeye devam edecekler.

Pozitif vaka çıksa da eğitime devam edilecek

MEB'den Covid-19 açıklaması! Pozitif olanlar yok yazılmayacak - Resim : 1

Pozitif vaka tespit edilen sınıfta 10 gün içinde 2. kez vaka çıkarsa öğrencilerinin tamamı, yakın temaslı olarak kabul edilecek. Böyle bir durumda sınıftaki tüm öğrenciler eve gönderilecek ve 14 gün boyunca takibe alınacak.

Öğretmenler içinde vakalar artarsa öğretmenlere maske takma zorunluluğu gelecek, ancak eğitime devam edecekler. Temaslı öğretmenler sıkı bir kontrol altına alınacak. Temaslı öğretmenler en az 2 ders saati arayla kontrol edilecek. Semptom belirten veya yüksek ateşi tespit edilen öğretmen sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Bakanlık tarafından açıklanan Covid-19 önlemlerinin listesi tam olarak şöyle: 

  • Öğrenciler temaslı kabul edilecek ve kuralına uygun maske takmak koşuluyla okula devam edecek. Diğer öğretmenler temaslı kabul edilip maske ile çalışmaya devam edecek.

  • Temaslı öğretmenler ve pozitif öğretmenin derse girdiği sınıftaki öğrencilerin, okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla günde iki kez semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak. Semptom belirten veya yüksek ateş tespit edilenler sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre bu kişiler okula devam edecek veya vaka olarak kabul edilecek.

  • Servislerde, öğrencilerden birinde Covid-19 pozitif vaka saptanması durumunda, öğrenciler temaslı kabul edilecek ve kuralına uygun maske takmak koşuluyla okula devam edecekler. Bu durumda, servis şoförü ve rehber personel temaslı kabul edilecek ve kuralına uygun maske takmak koşuluyla çalışmaya devam edecekler.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.