Öldü denilen Internet Explorer geri döndü! Peki nasıl oldu?

Yazılım devi Microsoft tamamen kaldırdığını iddia etse de, Internet Explorer Windows 11'de yine ortaya çıktı.

Öldü denilen Internet Explorer geri döndü! Peki nasıl oldu?

Sonunun geldiği düşünülse de, Internet Explorer görünene göre ölümsüzlerin arasına katılmaya oldukça kararlı. Microsoft Windows 11'de Internet Explorer’ın eski kodunun kullanılmasını engellese de, bir Twitter kullanıcısı onu bir kez daha "serbest bırakarak" Windows 11'de özgürce çalışmasına izin verdi.

Windows 11'de çalışıyor

Internet Explorer'ın aslında Windows 11'de hiç çalışmaması gerekiyordu. Microsoft, Windows 11'de IE'yi devre dışı bırakarak, 20 yılı aşkın bir süredir karşımıza çıkan ilk IE’siz Windows sürümünü sunmuş olduğunu söylüyordu. Hatta, Windows 11'de Internet Explorer'ı açmayı denerseniz, işletim sistemi sizi otomatik olarak Microsoft Edge'e yönlendiriyor.

Ancak Twitter kullanıcısı @XenoPanther, Internet Explorer'ı Windows 11'de çalıştırmanın bir yolunu keşfetti. Görünüşe göre IE, 26 yaşında resmen sonlanmış olsa da, işletim sisteminin 2022'de hala var olan eski parçaları sayesinde halen erişilebilir halde.

Başlat menüsünde İnternet Seçenekleri'ni aramanız, Kontrol Paneli uygulamasını başlatmanız, programlar sekmesini seçmeniz, "eklentileri yönet"e basmanız ve ardından "Araç çubukları ve uzantılar hakkında daha fazla bilgi"ye tıklamanız gerekiyor. Bu işlem, bir şekilde, sizi zorla Edge'e yönlendiren komutları atlayarak Internet Explorer'ı başlatıyor.