Güncel

NASA’nın Ay’a gidiş projesine Trump tepki gösterdi!

ABD Başkanı Donald Trump, İrlanda’dan ABD’ye dönüş yolunda NASA’ya tepki gösterdi.

NASA’nın Ay’a gidiş projesine Trump tepki gösterdi!

ABD Başkanı Donald Trump, İrlanda’dan ABD’ye dönüş yolunda NASA’ya tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Trump, “Harcadığımız tüm paraya rağmen, NASA hala Ay’a gitmekten bahsetmemeli, biz bunu 50 yıl önce yaptık. Mars dahil yaptığımız daha büyük şeylere odaklanmalılar” ifadelerini kullandı.

NASA’nın Ay’a gidiş projesine Trump tepki gösterdi!

Ancak ABD liderinin bu açıklaması kafaları karıştırdı. Trump’ın bu çıkışının NASA Genel Müdürü Jim Bridenstine’nin Washington’da düzenlenen Uluslararası Uzay Kalkınma Konferansında yaptığı “Başkanın ilk talimatı ‘Ay’a geri dönüyoruz’ oldu.” şeklindeki açıklamasından sonra gelmesi dikkat çekti. 

NASA’nın Ay’a gidiş projesine Trump tepki gösterdi! - Resim : 1

NASA yöneticisi, ayrıca Ay’a 2024’te kapsamlı bir seyahatin yapılacağını, bunun öncekinden farklı olacağını ve Ay’da kalıcı olarak kalacaklarını ifade etmişti. NASA Mars’a yapılacak seyahatlerde Ay’ı bir üs olarak kullanmayı planlıyor.

Trump’ın bu çıkışıyla daha önce uzay ve NASA konusunda yaptığı açıklamalarla çeliştiği dikkatlerden kaçmadı. Geçen ay NASA’nın 21 milyar dolarlık bütçesine 1,6 milyar ek yapıldığını duyuran Trump, “Benim yönetimim altında NASA’yı yine çok iyi bir yere taşımak için restore ediyoruz ve Ay’a geri dönüyoruz, daha sonrası ise Mars” şeklinde paylaşımda bulunmuştu. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.