Opera’nın yeni versiyonu gelişmiş bir yapay zeka desteğine sahip olacak

Yapay zeka teknolojisi son derece yüksek bir hızda gelişmeye ve pek çok farklı alanda kendini göstermeye devam ediyor.

Opera’nın yeni versiyonu gelişmiş bir yapay zeka desteğine sahip olacak

Opera, gezinme deneyimini zenginleştirmek için yeni bir yapay zeka asistanı, Aria'yı tanıttı. Aria, kullanıcılara tarayıcı içinde ücretsiz generatif yapay zeka hizmetleri sunuyor ve bu sayede yapay zeka ile işbirliği yapma konusunda yeni olanaklar sağlıyor. Aria, bu hizmetleri sağlarken OpenAI'nın GPT teknolojisini kullanıyor.

Aria, Opera'nın "Composer" adlı yenilikçi mimarisi üzerine inşa edilmiş. Kullanıcılara web'de arama yapma, metin veya kod yazma, hatta ürün bilgisi arama gibi çeşitli işlevler sunuyor. Bu eşsiz asistan, sohbet arayüzüne entegre edilmiş yapay zeka yetenekleri sayesinde kullanıcılarla sorunsuz bir etkileşim sağlıyor. Aria, kullanıcı deneyimini daha da geliştirmek adına canlı web sonuçları da sunmaktadır.

Opera’nın yeni versiyonu gelişmiş bir yapay zeka desteğine sahip olacak

Aria'nın dayandığı Composer altyapısı, gelecekte eklenmesi planlanan yetenekler ve genişleme için birden fazla yapay zeka modeline bağlantı kurmayı mümkün kılıyor. Opera'nın ana ortaklarıyla işbirliği yaparak arama hizmetlerini Aria'nın hizmetlerine dahil etme planları bu genişlemeyi içeriyor.

Aria, erken erişim sürümünde olup, çeşitli platformlarda ve 180'den fazla ülkede kullanıma açıktır. Opera'nın bilgisayar kullanıcıları, Aria'ya Opera One'ın (geliştirme sürümü) en son sürümünü indirerek ulaşabilirler. Android kullanıcıları içinse, Opera'nın beta sürümü Google Play Store üzerinden indirilebilir.

Aria'nın Opera'ya entegrasyonu sayesinde kullanıcılar, gezinme faaliyetlerinde yapay zekanın gücünden yararlanabilir ve güncel internet içeriğine gerçek zamanlı erişim sağlayabilirler. Opera, bu sayede gezinme deneyimini yeniden tanımlamayı ve kullanıcılara çeşitli görevler için gelişmiş yetenekler sağlamayı hedefliyor.