Güncel

Otomobil ve ev eşyasına da IMEI numarası geliyor

Bugüne kadar sadece telefonlarda karşımıza çıkan IMEI numarası özelliği otomobil ve akıllı ev eşyalarına da geliyor.


Yurt dışından getirilen e-SIM'li otomobil ve SIm kart özellikle akıllı eşyalara da IMEI kaydı zorunluluğu getiriliyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), IMEI konusunda yeni bir düzenleme yapmaya hazırlanıyor.

Otomobil ve ev eşyasına da IMEI numarası geliyor

'Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik’te yapılan değişiklikle cep telefonlarında uygulanan IMEI kayıt sistemi diğer alanları da kapsayacak şekilde genişletilecek. Buna göre, yurt dışından getirilen ve e-call (Acil 112 arama sistemi) sistemli kartlara sahip araçların da IMEI numarasıyla e-Devlet sistemi üzerinden kaydı mecburi hale getirilecek.

Ayrıca, ‘ses haberleşmesi olmayan’ ancak e-SIM üzerinden haberleşme sağlayabilen tüm ev eşyaları ve cihazların da IMEI kaydı mecburi olacak. Ses haberleşmesi olmayan cihazlar teriminin bir nevi ‘nesnelerin interneti’ (IOT) kapsamında işleve sahip ürünler olduğu ifade ediliyor. Yapılan düzenlemenin ne zaman hayata geçeceği bilinmiyor.

Günümüzde yurt dışından getirilen telefonların IMEI kaydı için 1800 TL ödemek gerekiyor. Yeni düzenlemede otomobil ve ev eşyaları için de bu rakamın ödenip ödenmeyeceği şimdilik net değil, 

Yorumlar
Yorumcu
Sultan suleymana bile kalmadi..
Cevapla
ercan
Donumuza da imei takın. Belli mi olur bi baktın başkasına verdik o da kullandı ve siz bundan vergi alamadınız! Büyük kayıp olur sizin için....
Cevapla
Gamer
Yakında arka tarafada ime kodu takacaklar az kaldı bakalim
Cevapla
Ali Kemal
Sonunda vatandaşa da imei gelecek. Vatandaşın ümüğünü daha da nasıl sıkarızın derdindeler ya..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.