PayPal, toplam 604 milyon dolarlık devasa kripto para birimini açıkladı.

PayPal, toplam 604 milyon dolarlık devasa kripto para birimini açıkladı. İşte bilmeniz gerekenler!

PayPal, toplam 604 milyon dolarlık devasa kripto para birimini açıkladı.

Küresel ödeme devi PayPal, 2022'nin sonuna kadar müşterileri için 604 milyon dolarlık kripto para birimini elinde tuttu ve bu rakamın neredeyse %90'ını Bitcoin ve Ethereum oluşturuyor.

PayPal, toplam 604 milyon dolarlık devasa kripto para birimini açıkladı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) yıllık raporuna göre, PayPal'ın 31 Aralık itibarıyla 291 milyon dolarlık BTC'ye, 250 milyon dolarlık ETH'ye ve 63 milyon dolarlık Litecoin ve Bitcoin Cash'e sahip olduğu açıklandı.

Şirketin 2022 sonunda 604 milyon dolarlık kripto varlığı, şirketin Eylül ayı itibarıyla elinde tuttuğu 690 milyon dolardan düştü. Düşüş, kripto para birimi borsası FTX'in feci çöküşünün ardından kripto fiyatlarının düşmesi ve sektördeki kullanıcı güveninin artmasıyla birlikte geldi.

PayPal'ın kripto varlıklarının miktarı, şirketin toplam mali yükümlülüklerinin %67'sini oluşturuyor ve 31 Aralık itibarıyla 902 milyon dolar tutarında. Dosyalamaya göre, şirketin toplam mali varlıkları 25 milyar doların üzerindeydi.

PayPal, Ekim 2020'de ABD merkezli müşterilerin belirli kripto para birimleri alıp satmasına olanak tanıyan hizmeti tanıttı. Şirket, o zamandan beri  hizmeti İngiltere'ye genişletti ve daha fazla uluslararası genişleme planlıyor.

Önceki yıllık mali raporu kripto varlıklarını açıklamadığı için bu, ödeme devinin kripto varlıklarının bir dökümünü ilk kez dahil ettiğine işaret ediyor  . Dosyalamada PayPal, sektördeki son gelişmeler nedeniyle kripto varlıklarının dökümünü dahil etme ihtiyacı hissettiklerini söyledi. Yazdı:

"Teknolojik, yasal ve düzenleyici riskler dahil olmak üzere kripto para birimleriyle ilişkili benzersiz riskler nedeniyle, müşterilerimizin yararına tutulan kripto varlıklarını koruma yükümlülüğümüzü yansıtmak için bir kripto varlık koruma yükümlülüğü kabul ediyoruz." 

PayPal, müşterilerin dijital varlıklarını üçüncü taraf bir emanetçi aracılığıyla sakladıklarını daha ayrıntılı olarak açıkladı. Şirket, sözleşme gereği saklayıcının müşteri varlıklarını ayırmasını ve bunları özel veya diğer varlıklarla karıştırmamasını gerektirdiğini belirterek şunları ekledi:

"Bu sözleşmeden doğan yükümlülüklerin, vasi tarafından usulüne uygun olarak yerine getirilse bile, bu tür varlıkların iflas veya diğer tasfiye hukuku kapsamında emanetçinin mirasının bir parçası olarak muamele görmesini önlemede etkili olacağından emin olamayız."

Bu arada, PayPal CEO'su Dan Schulman geçen hafta yıl sonuna kadar şirketten ayrılacağını açıkladı . PayPal'ın yönetim kurulu üyesi olmaya devam edecek olan Schulman, 2015 yılında eBay'den ayrıldığından bu yana çevrimiçi ödeme firmasına liderlik ediyor.