Güncel

Rusya'dan aşı açıklaması: İki yıl koruma sağlıyor!

Hatırlanacağı üzere Rus lider Vlademir Putin koronavirüs aşısını bulduklarını açıklamıştı. Şimdi de Rusya'dan aşı hakkında ikinci bir açıklama geldi.


Hatırlayacağınız üzere 11 Ağustos'ta Rusya lideri Vlademir Putin, dünyayı kasıp kavuran koronavirüs aşısının bulunduğunu açıklamıştı. Her ne kadar bu durum heyecan yaratsa da özellikle ABD duruma tepki göstermiş ve aşının henüz 3. faz işlemlerinin tamamlanmadan duyurulduğunu ifade etmişti. Bunun üzerine tartışmaların odağındaki ülke Rusya'dan Sputnik V olarak isimlendirilen aşı hakkında bir açıklama daha geldi. İşte detaylar!

Rusya'dan aşı açıklaması: İki yıl koruma sağlıyor!

Dünya koronavirüs yangını ile mücadele ediyor. Hali hazırda vaka sayısı 20 milyonu aşmış durumda ve ikinci dalga tehlikesi hala kapımızda. Zira salgının özellikle sonbahar ve kış aylarında daha etkili olacağı konuşuluyor. Hal böyleyken geçtiğimiz günlerde Rus lider Putin'in aşıyı bulduk açıklaması herkeste büyük heyecan yarattı. Ancak aşının 3. faz işlemleri gerçekleştirilmeden açıklanması, kafalarda soru işaretlerine neden oldu. İddiaların ardından Rusya Sağlık Bakanı Mikhail Murashko konuyla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Murashko, aşının ilk partisinin iki hafta içerisinde hazır olacağını söyledi.

Ayrıca yine Rusya Sağlık Bakanı'na göre Sputnik V olarak adlandırılan aşı, kullanıldığı günden iki yıla kadar koronavirüs salgınına karşı koruyuculuk sağlıyor. Bunun yanı sıra bir yıl içerisinde 500 milyon doz aşı üretilmesi ana hedefler arasında yer alıyor. Aşının yan etkileri konusunda henüz herhangi bir detay yer almazken, Rusya'da kullanıma sunulan bir uygulama vasıtasıyla bunun takip edileceği ifade ediliyor. Sizce Rusya'nın bulduğu aşı koronavirüs salgınını bitirebilir mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından dile getirebilirsiniz.

Yorumlar
engin
bil gates hüngür hüngür aglıyormuş o kadar ugraş başkası malı götürsün
Cevapla
yakup
geçenlerde hackerlar şirketlere saldırı yapıp bilgileri aldılar ve sattılar
Cevapla
Avni yılmax
Belirlenen prosedür gereği gibi uygulamadan acele alınöii bir karar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.