Rusya'dan şaşırtan kripto para hamlesi!

Rusya kripto para camiası ile ilgili şaşırtan bir hamlede bulundu. İşte ülkenin kripto para düzenlemelerine sunmayı düşündüğü sistem detayları.

Rusya'dan şaşırtan kripto para hamlesi!

Rusya'nın finansal izleme ajansı Rosfinmonitoring Cuma günü yaptığı açıklamada, Moskova'nın bir milletvekilinin "kriptomani" olarak adlandırdığı bir işlemi duyurdu. Bu sistem kripto para birimi işlemlerini izlemek için yazılım kullanacak.

Rusya Merkez Bankası, finansal istikrar endişelerini öne sürerek kripto para birimleri konusundaki şüphelerini uzun süredir dile getiriyordu. Bu kapsamda kripto para camiasına yönelik çalışmalar da artırıldı. Rosfinmonitoring'in başkanı Yuri Chikhanchin, Rusya'nın kripto para birimleriyle ilgili belirli ceza davalarını zaten belirlediğini ve ajansın sistemlerini geliştirmek ve şu anda gizli olan işlemleri ve blok zincirlerini belirlemek istediğini de sözlerine ekledi.

Rusya'dan şaşırtan kripto para hamlesi!

Rusya'dan şaşırtan kripto para hamlesi! - Resim : 1

Chikhanchin, "Kripto para birimlerinin dayandığı blok zinciri teknolojisi, işlemleri kaydediyor, ancak cüzdan sahiplerinin kimliğini belirleyemiyor. Bu da dolandırıcılık gibi durumlarda kişilerin takip edilmesini zorlaştırıyor" ifadelerini kullandı.

Rusya parlamentosunun alt meclisindeki finans komitesi başkanı Anatoly Aksakov Perşembe günü, kripto para birimlerini düzenlemeye ilişkin yasa taslağının sonbaharda meclise sunulacağını söyledi. Aksakov, Rusya'da sıkı bir şekilde düzenlenen kumar sektöründeki "kriptomaniyi"  anlatarak, "Açıkçası sıkı bir düzenleme olacak" dedi. “ 

Yeni sistem sayesinde takipler çok daha kolay yapılacak ve kripto sektörü daha "güvenli" bir hal alacak. Ancak bu beklentiler akıllara kripto para camiasındaki özgürlüğün tamame gidebileceği sorusunu da getiriyor.