Güncel

Sanal asistan Cortana öksüz kaldı

Microsoft'ta sanal asistan Cortana ekibinin başında yer alan Javier Soltero görevinden ayrılıyor.

Sanal asistan Cortana öksüz kaldı

Sanal asistanlar rekabeti içinde yer alan ve Microsoft tarafından geliştirilen Cortana, Türkçe dil desteği sunamasa da birçok cihaz tarafından kullanılıyor. Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir gelişme ise Cortana'nın öksüz kaldığı şeklinde yorumlandı.

Sanal asistan Cortana öksüz kaldı

Cortana'yı geliştiren ekibin başındaki isim olan Javier Soltero, yılbaşından itibaren Microsoft'taki görevinden ayrılıyor. Bunun kendi girişimlerine odaklanmak için alınan bir karar olduğunu belirten Soltero, duyuruyu Twitter hesabından yaptı. Soltero ile beraber ekibinden bazı isimlerin de ayrıldığı gelen haberler arasında yer alıyor. Bu ayrılmanın gerçek sebebi bilinmiyor olsa da fikir ayrılıklarının etkili olduğu düşünülüyor.

Bu gelişmelere ek olarak Cortana artık bağımsız bir birim olmaktan çıkarılıyor. yapay zeka birimine bağlanan Cortana burada geliştirilmeye devam edecek. Sanal asistanın önümüzdeki günlerde Android ve iOS işletim sistemli cihazlara gelmesi bekleniyor.

Soltero'nun ayrılmasıyla beraber Cortana'nın geleceğinin ne olacağı bilinmiyor. Ancak firma Siri, Alexa ve Bixby gibi çeşitli rakipleri karşısında kendi sanal asistanını da geliştirmeye devam etmesi mantıklı görünüyor.

Yorumlar
Hideo Kojima Sırımı Kaşıma
Cort'ladı yani..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.