Güncel

Satoshi Nakamoto: Bitcoin'in başarısız olma ihtimalinin bu yüzden düşük!

Satoshi Nakamoto bir keresinde Bitcoin'in neden başarısız olma ihtimalinin düşük olduğunu açıklamıştı; İşte söylediği şey;

Satoshi Nakamoto: Bitcoin'in başarısız olma ihtimalinin bu yüzden düşük!

Bitcoin'in ( BTC ) anonim yaratıcısı Satoshi Nakamoto, bir keresinde dijital para biriminin neden önceki benzer ürünlere kıyasla başarısız olma ihtimalinin düşük olduğuna  inandığını açıklamıştı.

Satoshi Nakamoto: Bitcoin'in başarısız olma ihtimalinin bu yüzden düşük!

Tam 14 yıl önce bugün Nakamoto Enstitüsü web sitesinde yayınlanan açıklaması, Bitcoin'i daha önceki dijital para birimleri oluşturma girişimlerinden ayıracağını düşündüğü benzersiz özelliklerin ana hatlarını çiziyor.

Satoshi, 1990'lardaki merkezi sistemlerin başarısızlıkları nedeniyle birçok kişinin "e-para birimini kayıp bir neden olarak" reddettiğini kabul etti ve bunların merkezi olarak kontrol edildiğini savundu, bu da onları başarısızlığa mahkum etti. Buna karşılık, Bitcoin'in merkezi olmayan, güvene dayalı olmayan sisteminin onu başarısızlığa karşı daha dirençli hale getirdiğine inanıyordu.

Satoshi, “1990'lardan beri iflas eden tüm şirketler yüzünden pek çok insan otomatik olarak e-para birimini kayıp bir dava olarak reddediyor. Umarım onları mahkûm edenin bu sistemlerin yalnızca merkezi olarak kontrol edilen doğası olduğu açıktır. Sanırım ilk defa merkezi olmayan, güvene dayalı olmayan bir sistemi deniyoruz," diye yazdı.

Nakamoto'nun Bitcoin planı

Özellikle, Nakamoto'nun alıntısı, anonim yaratıcının geleneksel finansa alternatif olarak hareket edebilecek bir sistem kurma planını vurguladığı için kripto çevrelerinde önem kazandı.

Finbold tarafından bildirildiği üzere Nakamoto, Bitcoin işlemlerinde de yer aldı. Bilhassa 14 yıl önce ilk Bitcoin işlemi, gönderici konumunda olan Nakamoto tarafından başlatıldı.

12 Ocak 2009'daki işlem, Nakamoto'nun Bitcoin blok zincirindeki ilk alıcı olan bilgisayar bilimcisi Hal Finney'e 10 BTC aktardığını gördü.

Satoshi'nin projeksiyonuna uygun olarak, Bitcoin bir noktada küresel bir fenomen haline geldi ve yaklaşık 1 trilyon dolarlık bir piyasa değerini kontrol etti. Gerçekten de Bitcoin'in özellikleri, onu bir yatırım ürünü gibi kullanım durumları alırken geleneksel para birimlerine ve ödeme sistemlerine çekici bir alternatif haline getirdi.

Bununla birlikte, Bitcoin'in yolculuğu, düzenleyici belirsizlik ve yüksek fiyat oynaklığı da dahil olmak üzere çeşitli engeller tarafından engellendi. Ancak varlık, son on yılda hala en iyi performans gösteren varlıklar arasında öne çıkmayı başardı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.