Güncel

Son Dakika! Merkez Bankasından "Akçe" kararı!

Bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Olağanüstü Genel Kurul toplantısı Ankara'da gerçekleşmişti. Bu toplantıdan İhtiyat Akçesi dağıtımına onay çıktı. Zor zamanlarda, savaş ve olağan üstü hal durumlarında kullanılması gereken bu ihtiyat akçesi dağıtımı çıkacak. Detayları aktarıyoruz.

Son Dakika! Merkez Bankasından "Akçe" kararı!

Bugün gerçekleşen TCMB Olağanüstü Genel Kurul Toplantısındaki kararlar gelmeye başladı. İhtiyat akçesi (Kefen Parası) denilen paranın dağıtımı gibi kararlar alındı. İşte detaylar...

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamalarda, ''Merkez Bankası 2021 yılı dönem kârı üzerinden kâr payı avansı ödenmesine ve 2020 yılı kârından ayrılan ihtiyat akçesinin dağıtılmasına karar verilmiştir'' ifadesi yer aldı.

Hisse sahiplerine dağıtım başladı

Açıklamanın geri kalanında ise, “45 milyar TL kâr payı avans tutarının, 4.3 milyar TL ihtiyat akçesinin hissedarlara dağıtımına başlanmıştır” denildi.

İhtiyat Akçesi ne demek?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın saf karının yüzde 20 'lik kesiminin zor zamanlarda kullanmak üzere ayırması sonucu oluşan paraya ihtiyat akçesi deniyor. İhtiyat akçesi, olağanüstü durumlarda, savaş durumlarında, doğal felaketlerde kullanılması için Merkez Bankası 'nın bir kenara ayırdığı para olmuş oluyor. İhtiyat akçesi halk arasında kefen parası olarak da biliniyor. Halkın ihtiyaten zor durumlarda kaldığı vakit kullandıkları nakdi değerlere binaen "İhtiyat Akçesi" olarak isimlendirilmiştir.

Ancak Temmuz 2019’da kabul edilen bir yasa ile bu durum az değişti. Buna göre Merkez Bankası’nın yıllık safi kârının yüzde 20'sini ihtiyat akçesine ayıracağı hükmü kaldırıldı ve ihtiyat akçesinin tamamının Hazine ve Maliye Bakanlığı’na aktarılmasına karar verildi. İzlenecek yol ise şu şekilde değişti: TCMB’nin hisse değerlerinden yüzde 6 oranında ilk kâr payı, hissedarlara dağıtılacak. Bu ödemeden sonra kalan miktarın yüzde 10'u, "fevkalade ihtiyat akçesi" yerine, ihtiyat akçesine aktarılacak.

Son yıl kârından ayrılan ihtiyat akçesi hariç, birikmiş ihtiyat akçeleri her yıl kâra katılarak dağıtılabilecek. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar ayrılmış bulunan ihtiyat akçelerinin tamamı, birikmiş fevkalade ihtiyat akçelerinin ise son yılın kârından ayrılan kısmı hariç tamamı Genel Kurul kararı aranmaksızın Hazineye verilebilecek.

Yorumlar
burak
mantıklı
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.