Güncel

Son dakika: Türkiye boğazları kapama kararı aldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Montrö Anlaşması’ndan doğan haklarını kullanacağını açıkladı. İşte detaylar!

Son dakika: Türkiye boğazları kapama kararı aldı

Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası yaşanan sıcak gelişmelere bir yenisi daha eklendi. Açıklamada bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Türkiye’nin Montrö Anlaşması’ndan doğan haklarını kullanacağını açıkladı. Çavuşoğlu:  "Artık bu çatışma bir savaşa dönüştü, bu durumda taraflardan biri, Rusya ya da Ukrayna için Montrö’yü böyle uygularız. 19. madde istisna tanıyor. Savaş ülkesinin gemisi bağlı olduğu limana dönecekse istisna getiriliyor. Montrö'nün tüm hükümlerini şeffaflıkla uygulayacağız" dedi.

Son dakika: Türkiye boğazları kapama kararı aldı

Türkiye’nin bugüne kadar sözleşmeyi harfiyen uyguladığını da dile getiren Çavuşoğlu,  "Kıyıdaş ve kıyıdaş olmayan ülkelerin savaş gemilerinin geçişi ile ilgili düzenlemeyi Montrö sözleşmesi yapıyor. Bu şartlarda Montrö anlaşmasını uygulayacağız. 19. maddesi gayet açık. Başlangıçta Rusya'nın saldırısı oldu, uzmanlarla, askerlerle, hukukçularla değerlendirdik.” İfadelerini kullandı.

Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin önemli noktalarına da değinen Dışişleri Bakanı, “Biz sözleşmeden bahsediyoruz. Eğer bu savaş gemisi, savaşın tarafı olan ülkedeki üsse gidecekse o zaman bu geçiş engellenemiyor. Burada o geminin üsse kayıtlı olup olmadığı belli. Suistimalin de olmaması lazım. Üsse gideceğim deyip de Boğaz'dan geçtikten sonra savaşa dahil olmaması lazım. Türkiye'nin tutumunu ve Montrö anlaşmasının hükümlerini açıklamış oldum." diyerek sözlerini noktaladı.

Yorumlar
Alparslan
Olması gereken yapıldı teşekkürler
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.