Güncel

SpaceX, 5 gecikmeden sonra nihayet 54 Starlink uydusunu fırlattı

SpaceX 5 kez gerçekleşen gecikmeden sonra nihayet 54 Starlink uydusunu fırlatabildi. İşte söz konusu çalışma ile ilgili detaylar.

SpaceX, 5 gecikmeden sonra nihayet 54 Starlink uydusunu fırlattı

Doğa olayları ve hava durumu yüzünden sürekli fırlatma işlemini erteleyen SpaceX nihayet aksiyon alabildi. SpaceX, 18 Eylül Pazar günü saat 20:18'de Florida'daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan 54 Starlink geniş bant uydusunu fırlattı. Beş gün boyunca ertelenen fırlatma nihayet gerçekleştirildi.

Buna en olarak Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk bazı açıklamalarda da bulundu.  Elon Musk, uzay interneti Starlink'in İran'da da kullanılabilmesi için ABD yaptırımlarından muaf tutulmasını isteyeceklerini açıkladı. Musk dün attığı tweet'te uzay internetinin Antarktika dahil her yerde kullanılabildiğini söyledi.

SpaceX, 5 gecikmeden sonra nihayet 54 Starlink uydusunu fırlattı

Bir SpaceX Falcon 9 roketi, Starlink Group 4-34 uydularını Dünya yörüngesine taşıdı ve kalkıştan yaklaşık 15.5 dakika sonra planlandığı gibi konuşlandırdı. Ancak bundan önce roketin ilk aşaması Dünya'ya geri döndü ve SpaceX'in Florida kıyılarında Atlantik Okyanusu'nda konuşlanmış olan Just Read the Instructions adlı drone gemisine indi.  SpaceX CEO'su Elon Musk geçtiğimiz günlerde 2023'te 100'e kadar SpaceX görevi başlatmayı umduğunu söyledi. Hedef, kısmen, şirketin hizmet vermek istediği uzak müşteriler için Starlink hizmetini olabildiğince hızlı bir şekilde hızlandırmak.

SpaceX'in halihazırda 12.000 Starlink uydusunu fırlatmak için düzenleyici onayı var. Şirket ayrıca 30.000 uyduyu daha yörüngeye göndermek için uluslararası bir düzenleyiciye başvurdu. Şirket ayrıca Starlink hizmetlerine erişen müşteri türlerini de genişletiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.