Güncel

Steam çok büyük tosladı! Mübaşir: Davalı Valve duruşmaya!

Valve Steam içeriğindeki milyonlarca oyunu ile şu anda en gelişmiş kütüphaneye sahip oyun platformu. Bu platform oyunların fiyatlandırılması konusunda yaptığı manipülasyon ile dava edildi. Davanın neticesinde fiyatların düşmesi de bekleniyor. İşte detaylar.

Steam çok büyük tosladı! Mübaşir: Davalı Valve duruşmaya!

Geçen yıl bir grup tüketici ve oyun geliştiricisi, Steam'in PC oyun dağıtımında yaptığı hakimiyetini, fiyatlandırmayı kontrol etmek için kullanmakla yani tekelcilik yapmakla suçlayarak Valve'ye dava açtı. Bu hafta, federal yargıçlar tarafından davanın bir kısmı görüldü. İşte yaşanan gelişmeler.

Bu haftanın başlarında, Seattle Yargıcı John C. Coughenour, Valve'nin Steam üzerindeki bir antitrust (Tekelcilik) davasını sona erdirme girişimleri teklifini reddettiklerini açıkladı. Coughenour, Valve'nin geliştiricilerin fiyatlarını başka yerlerde düşürmesini engellemek için Steam'in pazardaki en üst konumunu kötüye kullanmasının makul olduğunu da söyledi.

Steam büyük bir iddia ile yargılanıyor

Bu durumu kısaca özetlersek, Epic Games Store gibi bazı firmaların daha küçük kesintiler yapmasına rağmen oyunların neden Steam'de ve diğer mağazalarda aynı fiyata sahip olma eğiliminde olduğuyla alakalıdır. Microsoft ve EA gibi özel yayıncılar, sahip oldukları mağazalar için kimseye komisyon ödemelerine gerek olmamasına rağmen Steam'de ve vitrinlerindeki oyunu aynı fiyata satıyorlar.

Bir yıl önce, ana davacılardan biri olan Wolfire Games, bunun Valve'nin geliştiricileri Steam'den çıkarmakla tehdit etmesi nedeniyle olduğunu iddia ediyor.

Valve Steam tekelcilik davası ile karşı karşıya!

Davacılar ek olarak, Steamworks belgelerinin Steam ve diğer vitrinler arasında fiyat eşitliğini zorunlu kılan bir madde içerdiğini iddia ediyor. Epic Games CEO'su Tim Sweeney de aynı fikirde. Bir diğer husus ise yalnızca Steam anahtarlarının Steam dışında satılmasına ilişkin bölümde de fiyat dengesizliğinin olması. "Steam müşterilerine Steam anahtarlarını Steam dışında satın alan müşteriler kadar kötü davranmamanızı istiyoruz" diyor Ars Technica yetkilileri.

Valve aleyhindeki dava, Steam'de olmayan PC oyunlarını incelerken de ortaya çıkıyor. Ars, Epic'in konsol üreticilerinden daha düşük bir komisyon almasına rağmen, bu tür oyunların Epic'in mağazasında ve konsollarında neredeyse her zaman aynı fiyata satıldığını tespit etti.

Benzer bir durum, Steam'e yeni oyun satmayı bırakan ve fiyatlarını düşürmeyen Ubisoft'ta da görülüyor. Valve'ın satış kesintisinden muaf olan Ubisoft, Assassin's Creed Valhalla ve Far Cry 6 gibi oyunları mağazasında ve Epic'te satarken aradaki farkı cebe indirmiş gibi görünüyor. Bununla birlikte, mahkeme heyetindeki isim Coughenour, davacıların fiyat paritesi suçlamalarının devam etmesine izin verdi. "Bu iddialar, makul bir şekilde yasa dışı davranışları iddia etmek için yeterlidir" açıklamasını yaptı.

Davanın seyrinin geliştiricilerin tarafında mı yoksa Steam tarafında mı olacağını ilerleyen günlerde göreceğiz. Sizce kim haklı?

Yorumlar
Haketmiyorsunuz
Steam fiyat yerellendirmesi yaparak şimdiye kadar herkesi oyun sahibi yaptı şimdi oyunun orijinal fiyatıyla diğer para birimlerinin karşılığı olarak fiyat güncellemesi yapması çok doğal bir şeydir bunu dava eden şikayet eden kim varsa nankör ve iki yüzlüdür bu iki yüzlüler aynen market sahiplernde de var diğer sektörlerde de var bunlar yüzünden zaten enflasyon artıyor aç gözlü fırsatçılar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.