Güncel

Telegram, WhatsApp'a ağzının payını verdi

En büyük mesajlaşma uygulamaları arasında olan Telegram ve WhatsApp arasındaki kızışma devam ediyor.

Telegram, WhatsApp'a ağzının payını verdi

Telegram sözcüsü Remi Vaughn WhatsApp'ın iddialarına yanıt verdi. WhatsApp başkanı Telegram'ın güvenliğiyle ilgili bazı iddialar ortaya atmıştı. Hatırlarsanız geçtiğimiz yıllarda WhatsApp güvenlik sebebi nedeniyle çok fazla kullanıcısını Signal ve Telegram gibi platformlara kaybetti. Ardından da platformdaki sorunları gidererek güvenlik endişelerine bir son getirdi. Ancak ardından platform Telegram'ın güvenliği ile ilgili bazı iddialar ortaya atmaya başladı. Telegram ise bu suçlamalara yanıt veriyor.

Telegram, WhatsApp'a ağzının payını verdi

Telegram, WhatsApp'a ağzının payını verdi - Resim : 1

Sohbetlerin gizliliği ve güvenliği hakkında yorum yapan Telegram başkanı uygulamada gizlilik ile ilgili protokolün sorunsuz yapıldığını iddia ediyor. Bunu kanıtlamak için ise İtalya'nın Udine Üniversitesi'nden bir ekip, Telegram'ın sohbetlerini güvence altına almak için kullandığı MTProto 2.0 protokolünü doğruladı.

Telegram'ın uygulaması açık kaynaklı ve 5.13 sürümünden bu yana tekrarlanabilir yapılar kullanıyor. "Tekrarlanabilir yapılar", herkese açık kaynak kodunu derleyebileceğiniz ve ortaya çıkan makine kodunun Apple App Store, Google Play Store ve Telegram'ın kendi web sitesinde barındırılanla aynı olduğunu doğrulayabileceğiniz anlamına geliyor. İki uygulama arasında ciddi anlamda rekabet söz konusu. Mesajlaşma uygulamaları arasında ciddi anlamda kullanıcıya sahip olan WhatsApp bu rekabette hala üstte olmayı hedefliyor. 

Telegram gizlilik ve güvenlik konusunda duruşundan taviz vermeden kullanıcılarına güvenli bir sohbet ortamı sunduğunu iddia ediyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.