Güncel

Türkiye'de 5 yeni bitki türü bulundu!

Yerli bilim insanları İzmir'de, beş yeni bitki türü buldu.

Türkiye'den 5 yeni bitki türü!

Yerli bilim insanları tarafından İzmir'de, dünya bitki literatürüne girecek beş yeni bitki türü keşfedildi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş, tarafından yapılan açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun talimatıyla başlatılan Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi çalışmasıyla Türkiye'nin zengin botanik çeşitliliğinin ortaya çıkarıldığını söyledi.

Bu çalışma kapsamında 33 ilde araştırmaların tamamlandığını aktaran Taş, 43 ilde araştırmaların hala devam ettiğini ve 2019 yılı sonuna kadar bu çalışmaların ülke genelinde bitirileceğini söyledi. İzmir'de dünya literatürüne girecek yeni bitki türleri bulunduğunu belirten Nurettin Taş, sözlerine şöyle devam etti:

Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi, İzmir ekibinden Doç Dr. Hasan Yıldırım ve Yrd. Doç. Ademi Fahri Pirhan'ın danışmanlıklarında ortaya koyulmaya çalışılan Damarlı Bitkiler Envanteri kapsamında, beş yeni tür keşfedildi. Bunların sadece dünyada İzmir'de olduğu ve buraya has endemik türler olduğu belirtildi. Henüz keşfedilen bu bitkilere ait bilimsel makaleler hazırlanarak, bilim dünyasına sunulmak üzere bilimsel dergilere gönderildi. Söz konusu bitkilere ait işlemler devam ettiği için tam isimlerinin paylaşılması, makalelerinin basılması ile gerçekleşebilecek. Bu bitkiler Campanulaceae yani Çançiçeğigiller, Brassicaceae yani Turpgiller, Lamiaceae yani Ballıbabagiller, Boraginaceae yani Hodangiller ve Amaryllidaceae yani Nergisgiller familyaları içerisinde yer alıyor.

Türkiye'de daha önce görülmeyen yeni bitki türlerinin de bulunduğunu vurgulayan Taş, bu çalışma kapsamında ülkemizde daha önce kaydı bulunmayan Orchidaceae yani Salepgiller familyasından iki türe ait türlerin de İzmir il sınırları içerisinde bulunduğunu belirtti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.