Güncel

Türk'ün de artık Gen Haritası oldu!

Artık Türkiye'nin Gen haritası var!


2010?da başlatılan Türkiye Genom Araştırması için, 17 ilden, minumum 4 kuşak aile geçmişi bulunan 17 kişinin gen haritasına bakıldı. Araştırma, Türkiye coğrafyasında genetik çeşitliliğin yapısı, derecesi ve diğer toplumlarla farklılıkların belirlenmesinde bir ilk adım sayılıyor.BOĞAZİÇİ Üniversitesi Rektörlüğü 340 bin lira bütçeli Türkiye Genom Araştırması tamamlamıştır.

Araştırmanın sonuçları 21 OCAK tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Konferans Salonunda başlayan sunuda yapılan açıklamalarda, Genomiks Çağında Kişisel Tanı ve Tedavilere İlk Adım başlıklı çalıştayda açıklandı ve Genomik Çeşitlilik Haritası çıkarıldı.

Dr. Cemalettin Bekpen yaptığı açıklamada, Bu bir ilk adım, pilot proje. Arkası gelecek, en az 100 bireyin genetik haritasının çıkarılması gerekir. Bu çalışmada, Türkiye'de genomik çalışmalar başladı ve Genomik DNA Çeşitlilik Haritası çıkarıldı diyebiliriz dedi.

Dr. Ömer Gökçümen de, bu açıklamaya karşın şu şekilde konuştu: Aslında 17 bireylik araştırma da oldukça iyi bir başlangıç. Türklerin ayrı bir genomu yok. Hepimizin, insanlar olarak genomları yüzde 99.99 aynı. Ülkeler kendi genomlarını çıkarmak için değil, çeşitliliği anlamak için bu çalışmaları yapıyor. Çünkü sizinle benim sadece yüzde 0.1 genomlarımız değişik. Ama bu aslında o kadar büyük ki, 3 milyon genetik harfe tekabül ediyor diyor

1327183712_15555237.jpg

Boğaziçi Üniversitesinde yapılan konferansta son sözü Dr. Gökçümen şu şekilde söyledi: Aslında hepimiz Afrika'dan geliyoruz. İnsanlar 100 bin sene Afrika?dan çıkmamışlar. 50 bin sene önce Ortadoğu üzerinden batıya ve doğuya gitmişler. Büyük, kalın, kökleri Afrika?da olan bir ağacın küçük bir dalının Avrasyanın bütün popülasyonu olduğunu düşünüyoruz. Bu projeyle Türkiye ile Ortadoğuda ilk defa genomlar ortaya çıkmaya başlıyor. Muhtemelen Afrika?dan ilk çıkışın bir ayağını yakalıyoruz. Aslında belki de Avrupalılar, M.Ö. 10 bin-15 bin yıl önce Türkiye topraklarında yaşamış tarımcılardan göçenler.

2010?da başlatılan projede, Dr. Cemalettin Bekpen ve Doç. Dr. Nesrin Özören (Boğaziçi Üniversitesi) liderliğinde, Dr. Can Alkan (Bilkent Ü.), Dr. Ömer Gökçümen (Harvard Ü.), Pınar Kavak (Boğaziçi Ü., TÜBİTAK) yer aldı. Danışmanlığı ise Cenk Şahinalp (Simon Fraser Ü.) üstlendi.


Yorumlar
Misafir
türklerin genlerinin kendini yenilediği söyleniyor.bu özellik sadece türklere özgümü?yoksa asparagas habermi?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.