Güncel

Twitch skandalında son durum ne?

Twitch Türkiye skandalı ortalığı karıştırdı. Peki son durum ne? İşte detaylar.

Twitch skandalında son durum ne?

Twitch Türkiye'de ortaya çıkan dolandırıcılık ve kara para aklama olayları ortalığı karıştırdı. Normalde oyun severlerin ilgi odağı olan platformun adı skandala karıştı. Oyun oynayan kişilerin canlı yayın açıp izlemek isteyenlerle paylaştığı platform şu anda bir skandalla boğuşuyor. 

Bazı yayıncıların, kredi kartı hırsızlığına karışan çetelerle anlaşarak bu yolla para kazandığı skandalı ortaya çıktı. Hırsızlar yayıncılara çalıntı kartlar üzerinden bağış yapıp sonra bu paranın bir kısmını geri alıyorlarmış. Bu olayların duyulmasının ardından Twitch'e karşı bir boykot başlatıldı.

Twitch skandalında son durum ne?

Oyun basının öncülerinden Playerbros'a açıklamada bulunan Twitch sözcüsü konuyla ilgili: “Topluluğumuzu, yasaklanmış davranışlarda bulunan hesaplara karşı kararlı adımlar atmaktan çekinmediğimizi temin etmek istiyoruz. Twitch’te finansal dolandırıcılığı düzenli olarak önlemek ve sadece Eylül ayında, para kazanma araçlarımızı kötüye kullanmaktan dolayı Türkiye’deki 150’den fazla ortağımıza karşı harekete geçtik ve bu durumdan etkilenen kişilerle iletişime geçtik” ifadelerini kullandı. 

Şimdi olaylara canlı yayınlarıyla tanınan Jahrein de dahil olmuş görünüyor. 'Jahrein' ismiyle bilinen Ahmet Sonuç, paltformda ortaya çıkan kara para aklama iddialarına ilişkin ifade vermeye emniyete çağrıldı. Konuyla ilgili Sonuç , "Dosyaları ortaya ben çıkartmadım ama erişimimden ötürü daha çok insanın ulaşmasını sağladım. Bu sebepten ifademe başvurmak istediler. Yanlış anlaşılma olmasın" ifadelerine yer verdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.