Güncel

Ukrayna savaşında kullanılan Türk dronelar global medyada haber oldu

Ukrayna Rusya krizi bir süredir devam ediyor. Ukrayna'nın Rusya'ya karşı kullandığı Türk dronelar ise global medyada takdir topladı.

Ukrayna savaşında kullanılan Türk dronelar global medyada haber oldu

Pazar gecesi Twitter'da viral hale gelen bir videoda, büyük bir patlama meydana geldi. Karadan havaya füze sistemine doğrudan isabet eden drone görüntüleri paylaşıldı.

Ukrayna savaşında kullanılan Türk dronelar global medyada haber oldu

Ukrayna silahlı kuvvetlerinin hesabına gönderilen siyah beyaz görüntüler, son günlerde sosyal medyada ortaya çıkan ve Ukrayna drone saldırılarının Rus donanımı üzerindeki yıkıcı etkisini gösteren birkaç fotoğraftan biri. Bir Ukrayna tesisinden cep telefonu kaydı gibi görünen videoda dronun yükü patladığında, tesisteki insanların alkışları duyulabiliyor. Video, iki gün içinde Twitter'da 3 milyondan fazla izlendi.  Ukrayna silahlı kuvvetleri videonun başlığında: “Korkunuz, düşmanlar! Dünyamızda size barış olmayacak!” ifadelerini kullandı.

Bu videonun ve Twitter'da dolaşan diğerlerinin yıldızı, Ukrayna ordusunun son günlerde Rus kuvvetlerine karşı giderek daha fazla konuşlandırdığı bir tür Türk İHA'sı olan Bayraktar TB2'dir. Salı günü, Ukrayna ordusu Bayraktar insansız hava araçlarının bir tank ve iki karadan havaya füze sistemini bir gecede imha ettiğini söyledi. Twitter'da paylaşılan diğer videolarda, ordunun en az 2021'den beri kullandığı Bayraktar insansız hava araçlarının, Rus yakıt konvoyu ve bir grup ikmal kamyonunu havaya uçurduğu görülüyor.

Dronlar küçük ve hafiftir (ABD ordusunun Reaper drone'undan yaklaşık yedi kat daha hafiftir), bir seferde 30 saate kadar gökyüzünde kalmalarını sağlayan 12 metrelik kanat açıklığına sahip. Her drone, onları üreten şirket olan Baykar Technologies'in tanıtım materyallerine göre dört lazer güdümlü füze taşıyabilir.

Global medyada Türk dronelar Ukrayna'nın savunmasında kilit nokta olarak lanse edildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.