Güncel

Xbox Series X Sony'i kendi kalesinde bozguna uğrattı!

Microsoft'un Asya bölge başkanı Jeremy Hinton'un son açıklamalarına göre Xbox Series X Sony'i kendi kalesinde yenerek rekor bir satışa imza attı.

Xbox Series X Sony'i kendi kalesinde bozguna uğrattı!

Şuan hayatımızın çoğunlukla parçası olan yeni nesil oyun konsolları kısa zamanda hayatımıza girdi. Böylelikle Nintendo, Microsoft ve Sony arasındaki savaş bir kez daha başlamış oldu. PlayStation 4, geçtiğimiz nesilde yarışın açık ara galibiyken, Xbox One son dakikada Nintendo Switch’e yenilerek üçüncü bitirmişti.

Son gelen bilgilere göre ise durum bu sefer farklı. Sony ve Nintendo'nun memleketi olan Japonya'da Xbox Series X ve S satış rekorları kırıyor.

Japonların tercihi Xbox Series X

Sony ve Nintendo’nun anavatanı Japonya, Microsoft için hep bir hayal kırıklığı oldu. Bu pazarda bir türlü istediğini elde edemeyen şirket, rakiplerinin oldukça gerisinde kaldı. Ancak Xbox’ın Asya bölgesi başkanı Jeremy Hinton’a göre bu durum değişiyor. Xbox Series X, en çok Japonya’da satılıyor.

IGN'ye röportaj veren Hinton, “Xbox’ın dünya çapında en hızlı büyüyen pazarı Japonya. stoklarımız dakikalar içinde tükeniyor.” ifadelerini kullandı. Eski konsolların pek de iyi satmadığının farkında olan Xbox yetkilisi, olağanüstü bir büyüme gördüklerini ve satışların yüksek bir yüzdesinin geçmişte Xbox konsollarından kaçınan Japon tüketicilerden kaynaklandığını söyledi.

İddialara göre bu ilginç gelişmenin sebebi, konsolun sahip olduğu performans ve Game Pass sistemi. Pazardaki potansiyelin farkında olan şirket, özellikle bu ülke için çalışmalarını artırmayı planlıyor. İlk adım ise Japonya’daki bağımsız geliştiricilere daha fazla geliştirme kiti gönderilmesi olacak. Böylelikle Microsoft, Xbox ekosisteminde daha fazla Japon içeriğinin gelmesini sağlayacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.