Xiaomi Apple'a çevrecilik ayarı verdi

Apple'dan sonra Xiaomi de çevre kirliliğini azaltmak için planlar yapıyor ve %60 oranında plastik kullanımını düşürmeyi hedefliyor.

Xiaomi Apple'a çevrecilik ayarı verdi

Xiaomi, Avrupa'da başlayarak telefonların ambalajında ​​kullanılan plastiği %60 oranında azaltmayı hedeflediğini paylaştı. Görünüşe göre Xiaomi Mi 10T Lite, bu adımı atan ilk telefon olacak.

Xiaomi plastik kullanımını düşürmeyi hedefliyor!

Xiaomi'nin aldığı plastik kullanımını azaltma kararı, satın aldığınız cihazın kutu içeriğinde bir değişikliği kapsamıyor, yalnızca satış kutusunda bulunan ambalajları kapsıyor. Yani kutu içeriğindeki tüm aksesuarlar yerlerinde duruyor. Buna şarj cihazı, bir USB-C kablosu ve hatta bir kılıf dahil. Mi 10 Lite, bu yılın başlarında piyasaya sürüldüğünde kutusunda aynı aksesuarlar bulunuyordu.

Aslında bu paylaşımıyla iPhone 12 modellerin kutularında kulaklığa ve adaptöre yer vermeyen Apple'a bir gönderme yapan Xiaomi, kutudan şarj adaptörlerini çıkarmadan da çevre kirliliğine önem verilebildiğini gösteriyor. Ancak bunun gibi göndermelere daha önce de şahit olmuştuk. 

Rakipler 3,5 mm kulaklık jakını çıkardığında Apple hakkında şakalar yapmak için sıraya girmişlerdi, ancak ertesi yıl aynısını kendileri de yapmıştı. Tekrar aynı durumlar yaşanır mı ne dersiniz?

Xiaomi için bu durum pek olası gözükmüyor. En azından amiral gemileri için. iPhone 12 için ihtiyacınız olan 20 W USB adaptörleri oldukça yaygın olsa da Xiaomi'nin 100 W kablolu ve 80 W kablosuz teknolojisinin elde edilmesi şimdilik çok daha zor. Özellikle yüksek hızlı şarjın Mi modellerini rakiplerden ayıran en büyük özellik olması, kutulardan 100 W hızlı şarj adaptörünü çıkarmasına engel gibi gözüküyor.