Xiaomi'den ilginç Rusya hamlesi: Geri dönüyoruz!

Çinli teknoloji devi Xiaomi'nin elinde bulundurduğu güçlü pazarlardan birisi de Rusya. Şirket son dönemde akıllı telefon satışlarında düşüş yaşasa da üçüncülüğünü korumayı başarmıştı. Şimdi ise Rusya-Ukrayna savaşının gölgesinde eski pazarına tekrar girmek istiyor.

Xiaomi'den ilginç Rusya hamlesi: Geri dönüyoruz!

Geçen yılın ortalarında Ukrayna'daki çatışmalar nedeniyle Apple, Samsung, Huawei ve Sony gibi birçok teknoloji şirketi Rusya pazarından çekilmişti. Bu şirketlerin içerisinde bulunan Xiaomi, artık lider olduğu pazara geri dönmek istiyor.

Bir şirket için Rusya'da faaliyet göstermek, çalışanlar, tedarik zinciri ve hatta satışlar için potansiyel tehlikeler barındırıyor. Ancak Xiaomi tüm bu olumsuzluklara rağmen bu pazar için ciddi görünüyor.

Xiaomi için Rusya yeniden

Xiaomi yüzde 33'e varan pazar payına sahip olduğu Rusya bölgesi için kademeli olarak dönmeye kararlı. Xiaomi'nin, ulusal ürün tanıtımından sorumlu bir hesabı çeşitli pazarlama ve reklamcılıkla ilgili işler için yeni işe alımlar başlattı. Bu bilgi, Xiaomi tarafından bizzat LinkedIn sosyal ağındaki profilde de açıkça görünebiliyor.

Xiaomi'den Rusya pazarını sevindirecek gelişme!

Rus iletişim ajansının kurucusu Kristina Petrova, Xiaomi'nin çatışmadan önce olduğu gibi faaliyet gösterme niyetinde olmasına rağmen, önce reklam ve pazarlamaya daha sonra ise ticari faaliyetlere başlayacağını aktardı.

Xiaomi, 2018'de Rusya pazarına girmesine rağmen, ürünlerini şirketin kendisi değil, üçüncü taraf şirketler aracılığıyla satıyordu. Şirketin son hamlesine bakılırsa Rusya için yeni bir pazarın ciddi anlamda açılacağını görebiliyoruz.

Xiaomi'nin Rusya pazarına dönüşü hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünde belirtmeyi unutmayın.