Xiaomi'nin iki büyük modelinin kamera sonuçları yayınlandı!

Xiaomi'nin merakla beklenen iki amiral gemisinin kamera sonuçları yayınlandı. Firmanın kendi arasında yarıştığı kamera sonuçları teknoloji firmasını listede üst sıralara yerleştiriyor. İşte detaylar.

Xiaomi'nin iki büyük modelinin kamera sonuçları yayınlandı!

Premium özelliklere sahip akıllı telefon Xiaomi 12S Ultra, firmanın bir diğer amiral gemisi modeliyle kamera konusunda karşılaştırıldı. Sonuçlar 12S Ultra'nın gerçekten amiral gemisi fotoğraf performansı sunduğunu gösteriyor. Ancak firmanın bir diğer eski modelini halen geçebilmiş değil.

Xiaomi 12S Ultra kamera testlerinde iyi işler çıkardı

Xiaomi 12S Ultra, Çin pazarına sadece bir ay önce gelmişti. Bugüne kadar sunulan modelleri dikkate alırsak, bu firmanın sunduğu en donanımlı amiral gemisi modeli oluyor. Güçlü özelliklere ek olarak, Alman Leica şirketiyle iş birliği içinde geliştirilen kamera modülü özellikle dikkat çekiyor.

Firmanın bu amiral gemisi modeli maalesef Avrupa'da resmi olarak satılmayacak. Xiaomi CEO'su Lei Jun tarafından bildirildiği üzere, global versiyonu beklenen bu modelin Xiaomi 13 Ultra ile birlikte küresel olarak sunulması bekleniyor.

Xiaomi'nin amiral gemisi modelleri birbiriyle yarıştı! İşte sonuçlar!

Kamera sonuçları güçlü ve iyi iş çıkarıyor

DxOMark, mobil kamera testlerinin yanı sıra, ses ve video testleriyle de tanınan bir platformdur. Sitedeki araştırmacılar, piyasadaki akıllı telefonların büyük çoğunluğunun özelliklerini deneyip değerlendirmeye alıyor.

En nihayetinde DxOMark yöneticilerinin eline geçen Xiaomi 12S Ultra amiral gemisi telefonun sonuçları sizleri şaşırtacak. Bu testlerin sonuçları kimi kesim için şaibeli olsa da platform yeni model cihazları test etmeye devam ediyor. Ancak bu, Xiaomi 12S Ultra'nın mobil fotoğrafçılık sıralamasında beşinci sırada yer aldığı gerçeğini de değiştirmiyor.

Beşinci sırada olmak güçlü rakiplerin olduğu platformda hiç fena değil, ancak eski nesil Mi 11 Ultra hala üçüncü sırada ve mevcut yeni neslin iki basamak üzerinde. Listenin üst sıralarında ise hala Honor ve Huawei atölyelerinden çıkan rekabetçi Çinli firmalar bulunuyor.

Testin güçlü ve zayıf yönleri

DxOMark tarafından yapılan testlerde kameraların güçlü yönleri, özellikle pozlama, otomatik odaklama (gündüz ve gece), güçlü HDR aralığı ve 120x'e ulaşan çok iyi yakınlaştırma kalitesi ile Xiaomi 12S Ultra'nın önemli bir cihaz olduğunu belirtiyor.

Öte yandan cihazın bazı eksikleri de bulunuyor. Esas olarak kararsız odaklama ve kötü pozlamaya sahip telefoto lens cihazın sorunları arasında yer alıyor. Arka LED ışıkla fotoğraf çekerken, özellikle ten tonlarında kontrast eksikliği oluşuyor. Ayrıca bu lenste maalesef HDR özelliği bulunmuyor.

Xiaomi'nin iki büyük modelinin kamera sonuçları yayınlandı! - Resim : 2

Toplamda, değerlendirilen on sekiz kriterden beşinde önde olan Xiaomi 12S Ultra, önceki nesil cihazın yine de gerisinde bulunuyor. Ancak DxOMark, bu özelliklerin birçoğunun gelecekte ki bir yazılım güncellemesiyle çözülebileceği belirtiyor.

Başka bir faktörü de hesaba katarsak mevcut nesil yalnızca Çin pazarında satılacak, bu nedenle cihazın yazılımı oldukça sınırlı kalıyor. Ayrıca kullanılan sensör de mobil fotoğrafçılık alanında şimdiye kadarki en büyük yenilik oluyor. (Sony IMX969)