Xiaomi'yi tutana aşk olsun! Karı gittikçe artıyor!

Xiaomi'nin engellenemez yükselişi devam ediyor. Firma her ülkede birinciliği hedeflediği planlarını açıklıyor. Xiaomi böyle giderse Nokia gibi dünyanın en iyisi olabilir. Detaylı Xiaomi yükselişi bu haberimizde.

Xiaomi'yi tutana aşk olsun! Karı gittikçe artıyor!

" Sağlam gelir ", Xiaomi'nin üçüncü çeyreğin sonuna denk gelen yeni mali raporunda birkaç kez yer alan bir ifade. Bilinçli bir kesinlik: İlk rakamlara bakacak olursak, toplam kâr , 2020'ye kıyasla %8,2'lik bir büyümeyle neredeyse 11 milyar Euro'ya (78,1 milyar yuan) ulaştı. Firma tabiri caizse uçuşa geçti.

Ayrıca, geçen yılın aynı dönemine göre net kara bakarsak: şirkete göre bu düzeltilmiş net kâr %25,4'lük bir artışı temsil ediyor. Maksimum genişleme ve yatırım döneminde maksimum karlılık. Bunu ise nasıl yaptılar? İşin anahtarı, internet hizmetlerine ve IoT (Nesnelerin interneti)'a odaklanan yeni planlardan geçiyor.

Buna örnek vermek gerekirse: 500 milyondan fazla aktif kullanıcıya MIUI'nin 22 Kasım 2021 itibariyle ulaştığı rakam bu.

Xiaomi ilerlemeye devam ediyor

Şirketin 'Akıllı Telefon × AIoT (Nesnelerin Yapay Zekası)' stratejisini güçlendiren devasa bir tabanı var. Geçenlerde dedikleri gibi:  “Xiaomi evrenine birçok akıllı telefondan birinin müşterisi olarak girersiniz ve sizi devasa bir ekosistem içine alır”.

Başka bir açıklayıcı veriyle bağlantılı nokta ise: 2021'in bu üçüncü çeyreğinde, Xiaomi yalnızca İnternet hizmetlerinden 1 milyar avro gelir elde etti. Bulut depolama, uygulamalardaki ödemeler ve ayrıca IoT ile ilişkili herhangi bir hizmet gibi mobil hizmetlerden de bahsediyoruz.

Geçen yılın aynı dönemine kıyasla yatırımcıları megalomanik satın almalar önermeye davet edenlerin sayısında %13'lük çok dikkate değer bir artış yaşandı. Buna bakarak Xiaomi ekosisteminin performansının her zamankinden daha iyi olduğu açıkça görülüyor.

Şirketin telefonda üçüncü olmasına rağmen televizyonda lider olduğu Çin'e göz atarsak, Xiaomi %33 daha büyüterek ödemeli TV hizmetine 4,7 milyon abone ekledi. Yüzde olarak yıllık %13,5'lik bir artıştan bahsediyoruz. Sektörde başka hiçbir firma bu kadar büyümemiştir. Bu arada, Xiaomi şu anda Amagi hizmeti aracılığıyla ücretsiz AvoD (Reklam Tabanlı Talep Üzerine Video) kanallarından oluşan bir platforma sahip.

Xiaomi bu şekilde gelişti

Xiaomi'yi tutana aşk olsun! Karı gittikçe artıyor! - Resim : 1

Reklam satmak için alan bırakmak söz konusu olduğunda bile kârlılığa dönüşen büyüme: 2021'in üçüncü çeyreğinde, Xiaomi'nin reklam geliri 4,8 milyar yuan (666 milyon avro) oldu. Başarı nerede? " Yüksek kaliteli akıllı telefon kullanıcılarının yüzdesi ve daha güçlü para kazanma yeteneklerinden " çıkmıştır.

Xiaomi'nin “katma değer” anahtarına ulaşmayı başardığı açık. Rakamlar, yalnızca mobil hizmetler bölümünde yıllık %110,0 artış ve 1,500 milyon yuan karla Çin dışında da tekrarlanıyor. Markanın, araştırma ve geliştirmeye yatırım yapmaya çalıştığını bu rakamlardan anlayabiliriz: Xiaomi, 2021'in ilk üç çeyreğinde yaklaşık 9,3 milyar yuan, neredeyse 1,3 milyar Euro harcadı.

Herkes için Xiaomi ve Redmi telefonlar

Telefondaki "plan" ile ilgili olarak, hareketler benzer bir eğilim izliyor. Xiaomi, yalnızca son çeyrekte 40.9 milyar yuan ciro ile 11 dış pazarda ve diğer 59 bölge arasında ilk beşte lider olarak konumlanmayı başardı.

Avrupa'da %21,5 pay ile 2. sırada, daha önce de ara sıra bildirdiğimiz gibi, Hindistan pazarını saymazsak 2021'in üçüncü çeyreğinde Xiaomi, geçen yıla göre %130 artışla yaklaşık 7 milyon akıllı telefon sattı.

Canalys raporuna göre hisselerin geri kalanı Latin Amerika'da %11,5, Orta Doğu'da %16,3 ve Afrika'da %7,3 olmakta. Hindistan'da liderliği 16 çeyrektir konsolide eden firma rakipsiz olarak tam bir buçuk yıl iktidar kaldı.