Güncel

Zeka geliştiren klavye!

Sevilay Gündoğdu'ya göre, F klavye zekayı geliştiriyor.

Zeka geliştiren klavye!

Bilimsel araştırmalara göre Q klavye İngilizcede dâhil hiçbir dil için faydalı değil. Bir klavyenin işlevselliği kullanıcının dilinde en çok kullanılan harfleri parmakların en rahat ulaşabildikleri yere yerleştirilmiş olmasına bağlıdır. Her dile göre ayrı klavye tasarlanması daha doğaldır. Türkçe için en uygun klavye Fe klavyedir.

Intersteno-Türk Yönetim Kurulu üyesi Sevilay Gündoğdu bu konuda yaptığı açıklamada, Türkçe'de en çok kullanılan harfler göz önünde bulundurularak tasarlanan F klavyenin, kullanıcılarına büyük avantajlar sağladığını belirtti.

1365850368_klavye2.jpg

Sevilay Gündoğdu, F klavyeyi 10 parmak kullanabilen kişinin daha az enerjiyle daha hızlı şekilde yazabildiğini söyledi ve "Sadece 2 harften oluşan 'az' kelimesini bir Q klavye kullanıcısı 1 saniyede, 10 parmak F klavye kullanabilen kişi ise saniyenin onda biri hızla yazar. 2 bin kelimelik bir raporu Qklavye kullanan bir kişi yaklaşık 2 saatte, 10 parmak F klavye kullanabilen kişi 30 dakikada yazar" dedi.

Gündoğdu'nun yaptığı açıklamada şu cümleleri ise oldukça ilginç; "On parmakla bakmadan F klavye kullanma tekniği de her iki eli ve hatta her parmağı senkronize bir şekilde ayrı ayrı kullanmayı sağladığı için çocukların zekalarını korumalarını, yetişkinlerin zekalarını kat kat artırmalarını sağlamaktadır"

Yani Sevilay Gündoğdu'ya göre, F klavye zekayı geliştiriyor.

Yorumlar
s@mi
okullarda tüm pc ve tabletlerin klavyeleri f klavye olsun f klavye türkçeye daha uygun diye bi aralar ufak çapta kampanya yapılmıştı.her şeyin klavyesi q klavye.f klavye daha yatkın olsa bile su zamanda q klavyesiz olmaz
Cevapla
Misafir
atma ziya 6 tusmus
Cevapla
candır
f klavye candır... :) rekorum saniyede 6 vuruş...
Cevapla
kulvar spor Antalya
bi ara spor salonumda kullandik f alisinca super sorun baska bie pc de internet cafe komsunun evinde filan Q perisan ediyor kisiyi ve hemen herkez Q kullandigi icin cok zorluyor.
Cevapla
kuberd
ben ikisinide hizli kullanabiliyorum ama bu ezber isi ne alaka zeka
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.