Güvenlik

Microsoft, Windows 10 ile şifrelere veda edecek!

Microsoft'un Windows 10 için geliştirdiği Windows Hello doğrulama sistemi FIDO2 sertifikası aldı. ,bu sayede sistem artık şifresiz de çalışabilecek. Detaylar haberimizde.

Microsoft, Windows 10 ile şifrelere veda edecek!

Microsoft, Windows 10 ile şifrelere veda edecek!

Bu hafta Windows 10’da şifrelerin ortadan kalkacağını doğrulayan Microsoft’un kripto, kimlik ve doğrulama ekibinin grup müdürü Yogesh Mehta Windows 10 kullanan 800 milyon kişinin şifresiz bir dünyaya bir adım daha yaklaştığını söyledi.

Ayrıca Yogesh Mehta, yeni Windows 10 Mayıs güncellemesinde, Windows Hello’nun FIDO2 onaylı bir doğrulayıcı haline geldiğini söyledi. Peki bu ne anlama geliyor? FIDO (Çevrimiçi Hızlı Kimlik) Birliği, şifre problemini, şifrelerin yerini alacak teknoloji standartları geliştirerek güvenli bir şekilde aşmayı amaçlayan, endüstri çapında bir kurum. FIDO2, giriş işlemlerinin güçlü kriptografik güvenlik uygulamaları ile desteklenen bir standartlar bütünü.

Microsoft, Windows 10 kullanıcılarının yüz tanıma ile giriş yapmasını sağlayan Windows Hello’nun 2015’te kullanıma sunulması ile birlikte şifrelerden kurtulmak için önemli çalışmalar yürütüyordu. FIDO (Çevrimiçi Hızlı Kimlik) Birliği Pazarlama Genel Müdürü Andrew Shikiar, Microsoft’un FIDO Birliği’nin şifrelerin ötesine geçme amacının daima destekçisi olduğunu ifade etti. 

Microsoft, Windows 10 ile şifrelere veda edecek! - Resim : 1

Windows 10’un FIDO2 sertifikası alması ile birlikte şifreler tamamen ortadan kalkacak mı?

Windows 10 için şifrelerin ortadan kalkması uzun ve acılı bir süreç olacak gibi duruyor. Mehta “Şirketlerin ve yazılım geliştiricilerinin şifresiz bir gelecek için yeni stratejiler geliştirmesini ve Windows Hello gibi alternatifleri desteklemeye başlamasını öneriyoruz.” diyor ve şifresiz gelecek için endüstrideki platformlar ve tarayıcılarda kullanılabilen çözümler geliştirmesi gerektiğini vurguluyor. 

Microsoft, Windows 10 ile şifrelere veda edecek! - Resim : 2

ESET’ten Güvenlik Uzmanı Jake Moore “Geçtiğimiz birkaç ay içinde karşılaştığımız veri sızıntıları göz önünde bulundurulduğunda, şirketlerin kullanıcılarını korumak için gerekli adımları attıklarını görmek güzel. Ancak şifreler hala arka planda çalışmaya devam eden özellikler olarak kullanılacak. Kullanıcılar bu yüzden, bilgilerinin istenmeyen kişilerin eline ulaşmasını önlemek için daha iyi şifre yönetimi ve çok faktörlü doğrulama kullanmalı.” açıklamasında bulundu.

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu 1967
Windows 10 kurulumu yaparken önünüze çıkan " ürün anahtarım yok" kisimina geldiğinizde dizüstü bilgisayar inizin kasasının altındaki Windows 7 home veya Pro anahtarı ni yazın Windows 10 Home veya Pro kurulsun. Uzun ömürlü Windows 10 Home veya Pro nuz olsun.... toplama PC de bu işlem geçersiz dir
Cevapla
G@kko
Windowsu hec sevmim tüm PC ler Android tabanına geçmeli
Cevapla
yakup
windows 10 beğenmiyorum görüntüler mat canlı değil windows 7 kullanıyom gayet memnunum
Cevapla
king
windows 10 gayet guzel hem windows 7 den guzel calisiyor
onur
konuyla ne alakası var?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.