Güvenlik

RedHack soruşturmasına görevsizlik kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayı "görevsizlik" kararıyla özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne gönderdi.

RedHack soruşturmasına görevsizlik kararı

Kendilerini Red Hackers olarak adlandıran bir grup korsan tarafından  Ankara Emniyet Müdürlüğü sunucularından Ankara ve çevre ilçeleri dahil, genel istihbarat bilgileri, ihbar, şikayet dilekçeleri, yazışmalar, raporlar ele geçirildiği iddia edildiği haberini daha önce yayınlamıştık.

1331844992_1330947748ankara-emniyet-mudurlugune-atanan-orhan-ozdemir-isbasi-yapti-1.jpg

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün internet sitesine sızarak, bazı bilgileri ele geçiren "Redhack" adlı grupla ilgili soruşturma, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Bilişim Suçları Soruşturma Bürosundan "görevsizlik" kararıyla özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne gönderildi.

1331845014_133042847343824.jpg

Soruşturmayı yürüten Bilişim Suçları Soruşturma Bürosu Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Ethemoğlu, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün internet sitesine sızılması üzerine yürüttüğü soruşturmada, konu eylemlerin, Türk Ceza Kanununun (TCK) "devletin güvenliğine ilişkin belgelerin başka yerlerde kullanılması ve çalınması" suçunu düzenleyen 326. maddesi kapsamına girdiği gerekçesi ile "görevsizlik" kararı verdi.

TCK'nın 326. maddesinde, "Devletin güvenliğine veya iç veya dış siyasal yararlarına ilişkin belge veya vesikaları kısmen veya tamamen yok eden, tahrip eden veya bunlar üzerinde sahtecilik yapan veya geçici de olsa, bunları tahsis olundukları yerden başka bir yerde kullanan, hileyle alan veya çalan kimseye 8 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası verilir" deniliyor.

Grubun ele geçirdiği ihbar ve bilgilerin büyük kısmının terör soruşturmalarıyla ilgili olduğu kaydedilen kararda, soruşturmanın terör ve organize suçlara bakmakla görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nce yürütülmesi gerektiği savunuldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.