Güvenlik

WhatsApp hapı yuttu! Konuşmalar internete sızdı!

WhatsApp'ın başı büyük belaya girdi. İddialara göre bazı WhatsApp konuşmaları Google'a sızdırıldı. Konuşmalarınız internette dolaşıyor olabilir.

WhatsApp hapı yuttu! Konuşmalar internete sızdı!

Gizlilik sözleşmesi ile gündeme gelen WhatsApp'ın aslında gizliliği pek sağlayamadığı bugün ortaya çıktı. İddia edilen bilgilere göre; birçok kullanıcının tüm WhatsApp konuşmaları Google'a sızdırıldı. 

WhatsApp konuşmaları Google aramalarında çıktı

Kullanıcılarını tek tek kaybetmeye başlayan WhatsApp, yaptığı tek bir hatadan dolayı mesajlaşmaların internet ortamına sızmasına neden olmuş durumda. İnsanların kendi aralarında kurmuş olduğu WhatsApp Grupları bir anda Google aramalarında görünmeye başladı. Bu olaydan sonra yapılan araştırmalar sadece grupların değil mesajlaşmaların da Google da çıktığını gösterdi.

WhatsApp cephesi şimdilik konuyla ilgili sessizliğini koruyor. Ancak mesajların telefon numaraları ile Google'da görünmesi kabul edilebilir bir durum değil. Google ile WhatsApp bu olaydan sonra muhtemelen hızlı bir şekilde aksiyon aldı ve arama sonuçlarından mesajlaşmalar kaldırıldı.

Uçtan uca şifreleme kullanıyoruz kullanıcıların mesajlarını okumuyoruz diyen WhatsApp'ın böylesine devasal bir hata yapması oldukça kötü oldu diyebiliriz. Kullanıcılar boşuna Telegram veya Signal'e geçmiyor. Gizliliğinize önem veriyorsanız ve bir gün mesajlaşmalarınız Google'da çıkmasın istiyorsanız, Telegram veya Signal kullanmanızda fayda var.

WhatsApp hapı yuttu! Konuşmalar internete sızdı! - Resim : 1

Gizlilik ile gündeme gelip gizlilik ihlali yapan WhatsApp, bu süreçte daha çok kullanıcısını kaybedecek gibi görünüyor. Rakip firmalar da yeni müşterileri platformda tutmak için elinden geleni yapıyor. Hatta bu süreçte uzun zamandır yenilik sunmayan Signal bile konuşmaları eğlenceli hale getirmek için yeniliklerini kısa süre içerisinde sunacağını açıkladı.

Peki, siz WhatsApp'ın konuşmaları Google aramalarına sızdırması hakkında ne düşünüyorsunuz? Güvenliğiniz için hangi mesajlaşma uygulamasını kullanıyorsunuz? Gelin yorumlarda tartışalım.

Yorumlar
Hacı Fış Fış Kayıkçı2: Kayıkçının Küreği
Amca Sam, Çin’li bilgisayar ve telefon yazilimcilarinin yarim asırdır hem en güzel ve kullanışlı hem de en tehlikeli yazilimlari, hicbir guvenlik ve kalite testine takilmadan her birimizin cihazlarinda casusluk yapmaya devam ederken bir de Huawei eklenmesin mi olaya? Tabi sevgili amca sonra tüm dünyaya güvenini yitirdi, resmen dayatmayla ‘ya imzala ya kullanma kardeş vatzap’ı diye atar yapti diycem ama zaten Google kullanarak en gizlisi de dahil her gizlimizi hediye ediyoruz. Vatzapmis.. Peh.
Cevapla
Hacı Fış Fış Kayıkçı
Reyiz de telegrama gecti ama halk geçerse ollllmaz! Van münüttt! Burda bi paralel serilik, bi horrörcülük, bi pensilvanya somya/divan kokusu var ve ben babayım, nasıl ki daha yine whatsapp gibi teste tabii tuttugum olusum tarafindan evvelden kandirildiysam, yine telegramı ben denerim, ben kendimi ateşe atarim, vatan hainliği damgası bile yerim halkım/vatanım/milletim için... Ayrica, zaten milyonlarca insan kabul etti bile, bu bile ilk bodoslama deneme için harika bir sonuç. Direk haklara tecavüz
Cevapla
Baha Ya
Watsapp alçağı 15 temmuz 2016'dan 2-3 hafta önce uçtan uca şifrelemeye geçti. Bilin bakalım kime destek için.
Cevapla
Bahadır O. Hamamcioglu
Telegram da arama yapın bakın hangi terör örgütü başkanının on beş temmuzda kalkışma yapanların da üye olduğunu göreceksiniz. Herkes oraya koşuyor! Ne şahane değil mi? Ancak ben WhatsApp sözleşmesini mecburen kabul ettim. Diğer okul arkadaşlarım gibi.
Cevapla
Kamil
Hamamcioglu , teror orgutu whatsappi kullanamaz mi ?? :D ne saçma bir yorum olmus.
T aleks
Güzel diyor sunuz telegram yada başka konuşma yazışma Whatsapp İnstagram olur göremeyiz örnek verirsek ben ne yazdım başkası göremez whatsap kendisi telegram görür ne kadar inkar ederse etsinler inandırıcı değildir İnstagram ım özeliği var xprofile indir istediğin kişinin mesajı oku
Veli
Haberi uyduran nasıl uydurmuş kaynak yok belge yok bilgi yok yazmış masa başında şehir efsanesini nasılsa okuyanlar hemen inanıyor.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.