Güvenlik

Yandex hacklendi! Binlerce kaynak kodu açığa çıktı!

Dünyanın en önemli arama motorları arasında yer alan Yandex, kaynak kodu sızıntısı ile gündemde. Büyük sızıntı birçok önemli veriyi ortaya çıkardı.

Yandex hacklendi! Binlerce kaynak kodu açığa çıktı!

Son aktarılan bilgilere göre ülkemizde oldukça popüler olan Yandex büyük bir veri ihlali ile karşı karşıya kaldı. Bilgisayar korsanları, bir forumda 44.71 GB büyüklüğünde kaynak kodu depo dizininin sızdırıldığını örnekler ile birlikte paylaştı. Haberin yayılmasını takiben Yandex, sızıntıyı doğruladı.

Bu büyük sızıntı, Yandex servislerinin kaynak kodlarını kapsıyor. Özellikle sızıntıda yer alan 1,922 adet arama sıralaması faktörünün de yer alması dikkatleri çekti. 

Büyük Yandex sızıntısı şirketin önemli kaynak kodlarını açığa çıkardı

Bilgisayar korsanı, verileri Temmuz 2022 tarihinde elde ettiğini iddia ediyor. Sızan kaynak kodlarını inceleyen araştırmacı Arseniy Shestakov, arşivin bir depo dizininden oluştuğunu ve herhangi bir ek veri içermediğini belirtiyor. Ayrıca arşivdeki tüm dosyaların 24 Şubat 2022'ye yani Rus birliklerinin Ukrayna'ya girdiği güne ait olduğuna değindi.

Yandex veri sızıntısı

Shestakov'a göre sızıntı, Yandex arama motoru, Yandex Haritalar, Yandex AI asistanı Alice, Yandex Taxi, Yandex Mail, Yandex Pay ve diğer birçok hizmet dahil olmak üzere tüm büyük Yandex hizmetlerinin kaynak kodunu içeriyor. 

Bu büyük sızıntının kullanıcılara veya çalışanlara ait herhangi bir kişisel veri içermediği belirtildi.

Yandex , sızan arşivin yalnızca mevcut sürümden farklı bir dahili depo dizini içerisindeki kod bölümlerini içerdiği için kendilerinin "hacklenmediğini" vurguladı.

Yandex arama sıralamasının 1.922 faktörü de ortaya çıktı

Sızıntı yalnızca servislerin kaynak kodlarını değil Yandex'in arama algoritmasında kullandığı 1.922 sıralama faktörünü de ortaya çıkardı.

Yandex sızıntı

Endüstri analistleri bu sızıntıyı "SEO" dünyasının önemli olaylarından biri olarak görüyor. Bazıları da Yandex'in kullandığı bu sıralama faktörlerinin, Google gibi arama motorlarının nasıl çalıştığına dair ipuçları sunabileceğini iddia ediyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.