İnternet
YouTube ırkçı reklamlarla dolu

YouTube ırkçı reklamlarla dolu

Dünyanın en büyük video servisi YouTube, söz verdiği eylemleri bir türlü gerçekleştiremedi. Platformda hala aşırı uçları temsileden reklamlar yer alıyor.


YouTube, bir yıl önce "aşırılık ve ırkçılık" içeren reklamları yasaklayacağı yönünde söz vermişti. Söz konusu reklam videoları nefret söylemleri ile doluydu. Maalesef  YouTube yönetimi, iyi niyetine rağmen; nefret içerikli reklam videolarını yasaklamakta başarısız oldu.

Özellikle Neonaziler YouTube üzerinden nefret kusmaya devam ediyor. Her ne kadar YouTube'un işi zor olsa da  (zira incelenmesi gereken milyarlarca reklam videosu mevcut) şirketin "bunlara hemen son vereceği" açıklamasını yaptığı için zor durumda kaldı.

CNN'in haberine göre YouTube'un pek çok videosunda, reklam videolarında "Beyazların üstünlüğü, Naziler, sol ve sağ siyaset akımlarının aşırıklıkları hatta pedofiliye özendiren içerikler" yer alıyor.

Garip reklamlar ve boykot

Reklamların yönetimi YouTube'ta olsa da  platform verdiği sözleri tutamadı. Viral videolarda pekala "McDonald's harika ürünler sunuyor ama soykırım yapmayı da da unutmayın" tarzı garip söylemler yer alabilir.

Amazon, Adidas, Cisco, Hilton, Hershey, LinkedIn, Mozilla, Netflix, Nordstrom, The Washington Post, The New York Times, 20th Century Fox Film, Under Armour, The Centers for Disease Control, Department of Transportation, Customs and Border Protection, Veterans Affairs ve US Coast Guard Academy gibi kurumlar, bu tür reklamların, kendi tanıtımları öncesinde yayınlanmasından fazlasıyla rahatsız.  Söz konusu reklam politikası değişmezse, dev kurumlar boykota gidebilir.

YouTube sözcüsü yöneltilen eleştirilere yanıt verdi. Sözcü, " Daha sıkı politikalar geliştirdik, alanlarındaki en iyi iyi isimleri listemize kattık ve daha fazla şeffaklık hakkında bilgili edindik.. Reklamverenlerle bu konuda anlaştık hatta ciddi değişiklikler için onlarla özel bir ortaklık kurduk. Reklamlar söz konusu politikamıza uymayan nitelikteyse, onları kaldırmakta tereddüt etmeyiz. Gözden kaçırma ihtimaline karşı gereken uyarılarda bulunması öneriyoruz. Gerekeni anında yapacağız. Reklamverenlerimiz ile çalışmaya ve bunu doğru şekilde yapmaya kararlıyız" ifadelerini  kullandı. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.