Sony PlayStation'ın yakında iki CEO'su olacak

Hideaki Nishino ve Hermen Hulst, Jim Ryan'ın ayrılmasının ardından görevi devralacaklar.

Sony PlayStation'ın yakında iki CEO'su olacak

Sony Interactive Entertainment (SEI), işinin farklı bölümlerinden iki kişinin sorumlu olduğu yeni bir liderlik yapısını duyurdu. Halihazırda Platform Deneyim Grubu'nda Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Hideaki Nishino, 1 Haziran'dan itibaren SIE'nin Platform İş Grubu'nun CEO'su olacak. Aynı gün Hermen Hulst, 1 Haziran'dan itibaren SIE'nin Stüdyo İş Grubu'nun CEO'su rolünü üstlenecek. Hulst kıdemli Başkan Yardımcısı ve PlayStation Studios Başkanı olarak görev yapıyor.

İki yönetici, Jim Ryan'ın mart ayında SEI'nin CEO'su olarak koltuğundan ayrılmaya karar vermesinin ardından yeni rollerine adım atacak. Ryan’ ayrılacağını açıkladığında, Birleşik Krallık'taki ev hayatıyla ABD'deki işi arasında denge kurmanın "gittikçe zorlaştığını" söylemişti.

Sony PlayStation'ın yakında iki CEO'su olacak

Ryan, şirketin Avrupa'daki varlığının kurulmasına yardımcı oldu ve salgının ortasında PlayStation 5'in piyasaya sürülmesine nezaret etti. Nishino ve Hulst, geçici CEO Hiroki Totoki'ye rapor verecek ve o da bir adım geri çekilerek SIE Başkanı ve aynı zamanda Sony Group Corporation Başkanı, COO'su ve CFO'su olarak görevine devam edecek.

Nishino şu anda PlayStation hizmetleri ve ürünleri için tüm deneyimleri ve teknolojiyi geliştiren ekibe liderlik ediyor. Bunlardan sorumlu olmaya devam edecek ancak aynı zamanda şirketin üçüncü taraf yayıncılar ve geliştiricilerle olan çalışmalarını da denetleyecek. Nishino, aynı zamanda tüm PlayStation donanımı, hizmetleri ve çevre birimlerinin satış ve pazarlaması da dahil olmak üzere SIE'nin ticari operasyonlarından sorumlu olacak. Bu arada Hulst, PlayStation konsolları ve PC'lerde içerik geliştirme çabalarına liderlik ediyor. Aynı zamanda The Last of Us gibi filmler ve TV için video oyunu uyarlamalarının geliştirilmesinden de sorumludur. Gelecekte "SIE'nin birinci taraf içeriğinin geliştirilmesinden, yayınlanmasından ve ticari operasyonlarından sorumlu" olacak.