Kripto Para

Avax Coin Alınır mı? Avax Projesi ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Kripto para denildiğinde akla gelen ilk coinlerden biri olan Avax ne kadar güvenilir? İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Avax Coin Alınır mı? Avax Projesi ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Günümüzde birçok popüler kripto para birimi var. En büyük kripto para Bitcoin (BTC) olsa da Ethereum (ETH) ve ona alternatif olarak çıkmış birçok altcoin Bitcoin ile rekabet edecek duruma geldi. Bu altcoin projeleri arasında özellikle biri dikkat çekiyor: Avalanche ve onun kripto para birimi AVAX coin.

Peki AVAX coin nedir? AVAX coin almaya değer mi? Bu yazımızda Avalanche projesine ve AVAX coinin geleceğine değineceğiz.

AVAX Coin Nedir?

AVAX coin, en iyi blok zincir ağları arasında sayılan Avalanche’ın yerel kripto para birimidir. Avalanche üzerinde akıllı sözleşmeler ve merkeziyetsiz uygulamalar yaratılabilen bir ağdır. Ancak bunu yaparken yüksek düzeyde güvenlik, ölçeklenebilirlik ve merkeziyetsizlik sağlar. Hızlı, düşük maliyetli ve çok güvenli yapısı sayesinde Avalanche birçok DeFi uygulamasının tercih ettiği bir blok zincir ağı olmuştur.

Bu ağın merkezinde ise AVAX coin yer alır. Kullanıcılar, ağda doğrulayıcı olabilmek için AVAX coin stake eder. En iyi kripto paralar arasında gösterilen AVAX coin, ağda akıllı sözleşme yaratmak gibi işlemler için de kullanılır.

AVAX Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Avalanche ağı ve AVAX coin, bugün kripto paralar ile ilgilenen herkesin ilgisini çekiyor. Önde gelen Ethereum alternatifleri arasında sayılan AVAX hakkında bilmeniz gerekenlere yakından bakalım.

Avalanche Ne Kadar Hızlı?

Avalanche, en hızlı blok zincir ağlarından biridir. Bitcoin, saniyede yaklaşık 7 işlem yapabilirken bu sayı Ethereum’da 15 civarındadır. Avalanche ise üç zincirli ağ mimarisi ve Snowflake konsensüs protokolü sayesinde saniyede 4 bin 500 civarında işlem gerçekleştirebilir.

Avalanche Ağının Mimarisi

Avalanche ağı aslında üç ayrı blok zincirden oluşur: X-Chain (değişim zinciri), P-Chain (platform zinciri) ve C-chain (konsensüs zinciri). Bu üç zincirli yapı sayesinde Avalanche ağındaki faaliyetler hem ana ağdan hem de birbirlerinden ayrı düzlemlerde gerçekleşir. Böylece ağ tıkanıklığının önüne geçilirken yüksek hız ve güvenlik sağlanır.

Subnet Nedir?

Avalanche ağının en önemli özelliklerinden biri subnetler, yani alt ağlardır. Merkeziyetsiz uygulamalar, P-Chain üzerinde subnet oluşturarak kendi ağlarını yaratabilir. Böylece kullanıcılarına çok daha güvenli ve hızlı işlemler sağlayabilirler.

Avalanche doğrulayıcıları aynı zamanda subnet doğrulayıcısı da olur. Bu ise sınırlı sayıda doğrulayıcı olmasına karşın sınırsız sayıda subnet oluşturulabileceği anlamına gelir.

Avalanche Ağında Konsensüs: Snowman

Avalanche, kendine özgü Snowman konsensüs protokolü ile ölçeklenebilirliğini üst seviyeye çıkarır. Bu protokol, Avalanche’ın klasik Proof-of-Stake (PoS) ağlarından ayrılmasını sağlar. Çünkü bu protokole göre Avalanche ağında konsensüse varma yetkisi doğrulayıcılar arasından rastgele seçilen bir gruptadır. Rastgele seçim, konsensüs eşiği aşılana dek sürer. Bu eşiğe varılmasıyla beraber işlemler blok zincire eklenir.

Snowman protokolüne göre doğrulayıcı gruba seçilme şansını artırmak için kullanıcılar, AVAX coin stake edebilir.

AVAX Coin Arzı Ne Kadar?

AVAX coin, arzı 720.000.000 coin ile sınırlandırılmış bir kripto para birimidir. AVAX coin piyasa değeri ise bu yazı yazıldığı sırada 5 milyar doların üzerindedir.

AVAX Coin Nasıl Alınır?

En iyi kripto paralar arasında gösterilen AVAX coin kripto para borsalarından alınıp satılabilir. Türkiye’de Türk lirası ile AVAX coin satın almak da çok kolaydır. Bitlo üzerinden güvenli ve kolay şekilde AVAX/TRY al sat işlemleri yapabilirsiniz. 2018’den beri kullanıcılarına hizmet veren Bitlo, 70’in üzerinde kripto para birimini listelemektedir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.