Kripto Para

Bitcoin yeniden atağa geçti! Kripto dünyasında son durum ne?

Bitcoin'in 45 bin dolar seviyesine yükselmesi, birçok kripto para birimini yeniden hareketlendirdi!

Bitcoin yeniden atağa geçti! Kripto dünyasında son durum ne?

Kripto para piyasası, ufak tefek dalgalanmaları dikkate almazsak uzun zamandır sakin bir piyasa izliyordu. Ancak Bitcoin'in 45 bin dolar seviyesini aşması ile birlikte piyasa yeniden hareketlendi. Kripto borsasının son durumunu yazımızın devamından hep birlikte inceleyelim.

Bitcoin yeniden atağa geçti! Kripto dünyasında son durum ne?

Yazımıza başlamadan önce hala bilmeyenler ve kripto piyasası ile yeni yeni tanışan vatandaşlarımız için öncelikle kripto paranın ne olduğundan bahsedelim. Kripto para, dijital para veya varlıktır. Daha da detaylandıracak olursak; işlemleri güvenceye almak için kriptografi yani şifreleme kullanan, çalışma şekli nakite alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlık, yani bir sanal unsurdur. Kripto paraları bir nevi dijital döviz, alternatif döviz ve sanal döviz olarak düşünebilirsiniz. Kripto paralara karşılık olarak sunulabilecek hiçbir fiziksel eşdeğer bulunmamaktadır. Kripto paraların değeri tamamen arz-talep dengesine göre değişiklik gösterir. Ne kadar çok talep olursa, o kadar çok değerlenir ve her zaman ilk yatırımcı daha fazla kazanır. Ayrıca elinizdeki kripto paraları, dünyanın bir ucundan diğer ucuna geleneksel sistemlerden çok daha ucuza transfer edebilirsiniz.

Bitcoin yeniden atağa geçti! Kripto dünyasında son durum ne? - Resim : 1

Peki kripto para nasıl kazanılır ya da nasıl üretilir? Kripto para kazanmanın çeştli yolları vardır. Örneğin; çalışarak, ticaret yaparak, kredi vererek, musluklardan bedava kazanmak, insanlara yardım ederek kazanmak vs... Bunların her biri ayrı ayrı bir başlık. Ancak bizim asıl kastettiğimiz olay, kripto para nasıl üretilir sorusunun cevabı... İstisnai durumlar dışında, kripto para birimlerinin belirli bir üretim sınırları vardır. Kripto paranın üretim işlemi kripto para madenciliği adı verilen teknikle yapılmaktadır. Tıpkı toprağı kazarak altına ulaşmak gibi. Bunun elektronik ortamdaki varyantını düşünebilirsiniz. Bu bilgileri daha iyi işlemek için oldukça güçlü sistemler gerekir. Bu da daha yüksek işlem gücü gerektirir. Aynı zamanda oldukça fazla elektrik tüketimi gerçekleşir. Öyle ki; kripto para üretimi yapan ülkelerden biri olan İran, yakın zaman önce Çin ile anlaşması sonucu kripto para üretmek için tükettiği elektrik sebebi ile bazı şehirlerinde sık sık elektrik kesintileri ile gündeme gelmiştir.

Tüm bu bilgileri verdikten sonra asıl konumuz olan kripto para piyasasının son durumundan bahsedelim. Bitcoin'in 45 bin dolar seviyesine yükselmesi, birçok kripto para birimini yeniden hareketlendirdi! Toplam piyasa değer en yüksek olan kripto para birimlerinin 08.08.2021-15:30 itibari ile sıralaması ve satış değerleri şu şekilde;

  1. (BTC) Bitcoin - $44.743,43
  2. (ETH) Ethereum - $3.134,84
  3. (USDT) Tether - $0,9999
  4. (BNB) Binance Coin - $353,2300
  5. (ADA) Cardano - $1,4736
  6. (XRP) Ripple - $0,8085
  7. (DOGE) Dogecoin - $0,2617
  8. (USDC) USD Coin - $1,0000
  9. (DOT) Polkadot - $20,6530
  10. (UNI) Uniswap - $27,9150
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.