Blockchain tabalı müzik platformu Audius hacklendi

Blockchain tabanlı müzik paylaşım platformu Audius, 1.8 milyon değerinde hack saldırısına uğradığı öğrenildi. 

Blockchain tabalı müzik platformu Audius hacklendi

Blockchain projelerinin başı hackerlar ile uzun süredir belada.  Özellik artan popülarite ile birlikte yaşanan saldırıların sayısında da yükseliş yaşanmakta. Bu saldırınlar arkasında yatan sebepler ise genellikle benzer şeyler olabiliyor. Son olarak müzik ve Blockchain sektörünü bir araya getiren Audius benzer bir olay ile anıldı.

Müzik paylaşım platformu Audius, 1.8 milyon değerinde hack saldırısına uğradı. Audius platformu, kötü niyetli bir yönetim teklifini kabul etti. Kötü niyetli bu teklif, topluluk oylamasıyla onaylandı. Teklifin sonuçlanmasıyla birlikte hacker 1.8 milyonluk Audius token'ı ele geçirdiği öğrenildi. 

Merkeziyetsiz müzik akışı protokolü Audius, bir hacker’ın kötü niyetli yönetim oyu kullanarak topluluk hazinesinden fon çaldığını bildirdi.

Güvenlik firması CertiK‘e göre, hacker Audius’un yönetim sistemi tarafından kullanılan akıllı sözleşmedeki belirli yapılandırmaları başarıyla değiştirdi.

Çalınan tokenlerin piyasa değerinin 6 milyon dolardan fazla olduğu tespit edildi. Hacker, piyasadaki oynaklık nedeniyle 705 Ethereum’a (1,1 milyon dolar) sattı. Çalınan diğer fonlar ise hala hacker’ın adresinde duruyor.

Değer kaybetti

Kripto para piyasasında 120. sırada yer alan Audius, hack haberi sonrası Audius kısmi olarak değer kaybetti.