Kripto Para

Çin yönetiminden dijital para ve kripto için kritik adım geldi

Çin'in dijital para politikaları tartışma yaratmaya devam ediyor. Dijital paralar, vatandaşları takip etmeyi daha kolay hale getiriyor olabilir.

Dijital para ve kripto için kritik adım geldi

2022'in ilk döneminde kripto paraları ve madenciliği yasaklayarak kriptoya sırt çeviren Çin yönetimi, dijital para için kritik açıklamalarda bulundu. Dijital yuan (e-CNY) ile kullanıcıların gizliliğine saygı duyacaklarını belirten yetkililer, kullanıcıları takip etmeyeceklerinin garantisini verdi.

e-CNY'nin tartışmalı sınırlı anonimlik modeli, bir süredir tartışma konusu oldu. Dijital paralar ile vatandaşların ticaretini de takip etmek isteyen Çin yönetimi, bu iddiaları reddetti. Dijital Para Birimi Araştırma Enstitüsü Genel Müdürü mu Changchun kara para aklama, terörizm ve vergi kaçakçılığını önleyeceklerini söyledi.

Çin Halk Bankası tarafından kontrol edilen araştırma birimi, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) geliştirmek için uğraşıyor. Çin yönetiminin amacı ise finansal sistemlerini yenilemek ve aynı zamanda Bitcoin gibi rakiplerle mücadele edebilmek.

Güney Kore'den güzel haber gelmişti!

Kripto paralar bu sıralar pek çok ülke tarafından daha fazla dikkate alınır oldu. Yakın bir zamana kadar bu borsalar hakkında bırakın bir düzenleme yapmayı, herhangi bir açıklamada dahi bulunmak istemeyen ülkeler, şimdilerde peşi sıra bu konuyla alakalı yapıcı düzenlemelerini duyurmaya başladılar. Bu furyaya katılan son isimse Güney Kore oldu.

Kripto para yatırımlarının en faal olduğu ülkelerden biri olan Güney Kore’de hükümet, bir süre önce yaptığı açıklamayla bu alanda alım satım faaliyeti gösteren herkesten vergi alınmasını ön gören yasanın uygulaya başlangıç zamanının 2023 yılına ertelendiğini duyurmuştu.

Piyasada olumsuz çalkantılar devam ediyor

Blockchain projelerinin başı hackerlar ile uzun süredir belada. Özellik artan popülarite ile birlikte yaşanan saldırıların sayısında da yükseliş yaşanmakta. Bu saldırınlar arkasında yatan sebepler ise genellikle benzer şeyler olabiliyor. Son olarak müzik ve Blockchain sektörünü bir araya getiren Audius benzer bir olay ile anıldı.

Müzik paylaşım platformu Audius, 1.8 milyon değerinde hack saldırısına uğradı. Audius platformu, kötü niyetli bir yönetim teklifini kabul etti. Kötü niyetli bu teklif, topluluk oylamasıyla onaylandı. Teklifin sonuçlanmasıyla birlikte hacker 1.8 milyonluk Audius token'ı ele geçirdiği öğrenildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.