Kripto Para

İngiltere'den kripto paraya büyük darbe!

Birleşik Krallık hükümeti, ticaret platformları için daha güçlü kurallar, kripto kredisi, yeni token sorunları ve daha fazlası için kripto endüstrisini düzenlemeye yönelik ayrıntılı "iddialı" planlara sahip.

İngiltere'den kripto paraya büyük darbe!

Yetkililer bir basın açıklamasında hedefin, "yeni ve heyecan verici bir sektörün güvenli bir şekilde gelişip büyümesini" sağlarken tüketicileri ve işletmeleri korumak olduğunu söylüyor.

Geçen yıl Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimleri için çılgınca dalgalanan fiyatlar ile birlikte FTX, Celsius ve diğer kripto borsalarının düşüşünü gördü. Sonuç olarak, İngiltere'deki eleştirmenler, muhalefetteki İşçi Partisi'nden Siddiq'in ifadesiyle, tüketicileri "kripto vahşi batısından" koruyan yeni kurallar talep ediyorlar.

İngiltere hükümeti, diğer finansal aracılarla birlikte FTX gibi kripto ticaret firmalarının işleyişine ilişkin kuralları güçlendirmeyi planlıyor. Yetkililer birincil amacın, tüketici korumasını ve borsaların dalgalanmalara karşı dayanıklılığını artırmak olduğunu söylüyor. Bunun bir parçası olarak, kara para aklama ve diğer yasa dışı planlar etrafında kurallar oluşturacak bir "kripto piyasası kötüye kullanma rejimi" öneriyor. Ayrıca kripto para ödünç vermeyle ilgili yasaları güçlendirmeyi planlıyor.

İngiltere'den kripto paraya büyük darbe!

Aynı zamanda, hazine departmanı, belirlenmiş kripto firmalarının yeni belirteçler çıkarmasına izin verecek zaman sınırlı bir muafiyet getiriyor. Kara paranın aklanmasının önlenmesi amacıyla Birleşik Krallık Mali Yürütme Otoritesi'ne (FCA) kayıtlı şirketlerin, yeni düzenlemeler yazılırken madeni para basmasına izin verilecek.

Ocak 2022'de Birleşik Krallık hükümeti yanıltıcı kripto reklamlarına karşı baskı sözü vermişti, ancak takip eden çalkantılı yıl göz önüne alındığında bu şimdi tuhaf görünüyor. O zamanlar hükümet, ülkedeki yaklaşık 2,3 milyon insanın bir kripto varlığa sahip olduğunu hesaplamıştı.

Hükümet, bugünkü teklifin "yeniliği teşvik etme, tüketici korumasını geliştirme ve kripto varlık promosyonlarının benzer risk profillerine sahip finansal hizmet ürünlerinin promosyonları ile eşdeğer standartlarda tutulabilmesini sağlama tedbirinin yerine getirilmesi” anlamına geldiğini söylüyor. İstişare 30 Nisan 2023'te sona erecek ve bu noktada düzenleyiciler geri bildirimleri gözden geçirecek ve bir yanıt formüle edecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.