Kripto Para

Kripto parayla ilk ithalat gerçekleşti

Kripto paralara karşı daha olumlu bir bakış açısı belirleyen ve ülkedeki madencilere lisans vererek onları yasallaştıran İran, kripto para ödemesiyle yapılan ilk ithalatını gerçekleştirdi.

Kripto parayla ilk ithalat gerçekleşti

Ortadoğu’nun zengin yeraltı kaynaklarıyla bilinen ve özellikle ABD başta olmak üzere birçok ülkenin ticari yaptırımlar uyguladığı İran, ilk kez kripto paralarla bir başka ülkeden ürün alımı yaptı.

Kriptoyla ithalat artacak

Ülkenin yarı-resmi ajansı olarak kabul edilen Tasnim’in Endüstri, Madencilik ve Ticaret bakanı Alireza Peymanpak’a dayandırdığı haberine göre, kripto parayla alınan ürünlerin kümülatif değeri 10 milyon dolardı. Ajans, ödemelerin hangi kripto parayla ve ne şekilde yapıldığı konusunda ise bilgi vermedi. Bakan Peymanpak ayrıca, dış ticaret işlemlerinde Eylül ayı sonundan itibaren kripto paralar ile akıllı kontratların geniş ölçekte kullanılmaya başlanacağını açıkladı.

Bakış açısı artık değişiyor

Bilindiği üzere İran geçmişte kripto paralara ciddi şekilde karşı çıkan bir ülkeydi ancak ülkede bu tarz yatırımlara olan ilginin artması ve özellikle ABD yaptırımları, ticarette kripto para kullanımının önemli derecede tartışılmasına yol açmıştı. Hatta geçen sene İran Cumhurbaşkanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi yaptığı açıklamada kripto para madenciliği yapılarak uygulanan yaptırımların aşılması önerisinde bulunmuştu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.