Kripto Para

Quentin Tarantino, Miramax ile NFT davasını çözdü

Film yapımcısı Quentin Tarantino ve Miramax stüdyosu, Pulp Fiction'a dayanan, kripto paralar veya NFT'ler hakkında bir dava açtı.

Quentin Tarantino, Miramax ile NFT davasını çözdü

Yeni bir mahkeme dosyası, tarafların önümüzdeki haftalarda davanın reddini talep edeceğini ve Deadline tarafından bildirildiği üzere ortak bir bildiri sunduklarını gösteriyor. "Taraflar bu konuyu geride bırakma konusunda anlaştılar ve olası NFT'ler de dahil olmak üzere gelecekteki projelerde birbirleriyle işbirliği yapmayı dört gözle bekliyorlar" dediler. Anlaşmanın şartları açıklanmadı.

Tarantino, NFT çılgınlığının zirvesinde geçen yıl NFT serisini tanıttı ve her birinin 1994 tarihli filmi hakkında bir "sırrı" ortaya çıkaracağına söz verdi. Tarantino, NFT'lerin senaryodaki medyayla bağlantılı olduğunu ve haklarını elinde tuttuğunu söyledi, ancak Miramax, NFT'lerin sözleşmeye dayalı olarak kâr edebileceği “gelişmekte olan bir teknoloji” oluşturduğu gerekçesiyle dava açtı. Şirketin avukatları Ocak ayında, ilk NFT'nin satışlarıyla bağlantılı bir kollektife 1,1 milyon dolara satıldığında, “Bay Tarantino'nun yayın senaryosu için sahip olduğu sınırlı haklar ne olursa olsun, Miramax'ın fikri mülkiyetiyle bağlantılı benzersiz NFT'lerin basılmasına izin vermiyorlar” diye yazdı.

Quentin Tarantino, Miramax ile NFT davasını çözdü

Dava devam etseydi filmlere veya diğer medyaya dayanan gelecekteki NFT'ler için bir emsal oluşturabilirdi. Warner Bros. ve diğer stüdyolar, Space Jam: A New Legacy ve The Matrix Resurrections gibi filmleri tanıtmak için NFT'ler sattı ve Miramax davası, bu satış haklarının NFT'lerden açıkça bahsetmeyen mevcut ticari marka ve telif hakkı sözleşmeleri tarafından garanti edilip edilmediğini çözebilirdi. Ancak TorrentFreak'in belirttiği gibi, Tarantino ve Miramax geçen hafta bir anlaşmayı tartışmak için bir araya geldi ve davanın devam etmesi artık pek mümkün görünmüyor.

Bu arada, dava açıldığından beri NFT ve kripto para piyasaları çöküş yaşadı – bu nedenle yakın gelecekte daha fazla token piyasaya sürülürse, bahislerin neredeyse o kadar yüksek olacağı da şüpheli.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.