Kripto Para

Yatırımcılar için kötü haber! Eylül’de Bitcoin %10 düştü

Kripto para piyasaları çalkantılı döneme devam ediyor. Eylül ayında Bitcoin'de düşüş yaşandı.


Piyasalar ekim ayına zayıf başladı. ABD’de hükümetin finanse edilmesini sağlayacak ve kısmi kapanmayı önleyecek yasa tasarısı imzalandı ve geçici çözümle 3 Aralık’a kadar konu piyasalar için rafa kalktı. Ancak piyasanın yumuşak karnı olan S&P500 Endeksi bu anlaşmayı olumlu bulmadı ve yüzde 1,5 oranında düşüşle yeni ayın ilk seansını sonlandırdı.

SP500’ün bu hamlesi piyasada korkuyu artırabilir ve risklerin artıyor oluşu güvenli liman kaçışlarını tetikleyebilir. Bu konu yakın zaman riski olarak takip ediliyor. Eylül ayında projesi olan, DeFi ya da NFT atılımı sunan coinler dışında piyasa renginin kırmızı olduğu görülüyor. Bitcoin bir aylık performansında yüzde 10,2 değer kaybederken, Ethereum’un kaybı yüzde 21 oldu.

Yatırımcılar için kötü haber! Eylül’de Bitcoin %10 düştü

Buna karşılık AVAX yüzde 50 ve SOL yüzde 25 değer kazandı. Çin’in kripto paraları yasaklamasının ardından gözler ABD kanadına çevrilmişti. Powell’ın Perşembe günü yaptığı konuşmasında kripto paraları yasaklamak gibi bir niyetlerinin olmadığını, stabilcoinlerin regüle edilmesi gerektiğini belirtti. Öyleyse yakın zamanda ABD’den bir yasak gelme riski şimdilik rafa kalkmış oluyor. Son zirvesini 170 gün önce gören Bitcoin bu anlamda 43.500 ‘ı adeta duvarı haline getirdi. Burayı aşması durumunda BTC’de yeniden 47.500$’ı test etmesini düşünüyoruz. Aksi halde 40.000-43.500$ bölgesi yatay seyir haline gelmiş durumda.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.