Mobil

Apple 10 yıldır koruduğu o unvanını sonunda kaybetti!

Dünyanın en değerli şirketleri listesinin uzun süreli lideri olan Apple, geçen yıl yaşadığı kayıplar sonrası 10 yıllık istatistiğini de sona erdirmiş oldu.

Apple 10 yıldır koruduğu o unvanını sonunda kaybetti!

Teknoloji dünyasının en büyük ve en önemli isimlerinden biri olan Apple, geçtiğimiz on sene boyunca açıklanan bütün listelerde dünyanın en değerli şirketi olarak gösteriliyordu. Bununla birlikte Brande Finance tarafından açıklanan ve 2023 yılının en değerli şirketlerinin yer aldığı yeni listede, zirve artık Apple’ın değil.

Yeni listeye baktığımız zaman dünyanın en değerli şirketinin 299,3 milyar dolarla Amazon olduğu görülüyor. Her ne kadar Amazon’un da büyük bir değer kaybı yaşadığı bilinse de yine Apple’ın kayıpları rakibinden fazla olmuş diyebiliriz. Ancak Apple’ın da hala 297,5 milyar dolarlık bir değere sahip olduğunu ve listenin ikinci sırasında bulunduğunu belirtelim.

Apple 10 yıldır koruduğu o unvanını sonunda kaybetti!

Üçüncü sıraya baktığımız zaman karşımıza 281,4 milyar dolarlık değeriyle Google çıkıyor. Ancak bundan sonra farkların çok açıldığını söylememiz gerek. Nitekim listenin dördüncü sırasında bulunan Microsoft’a baktığımız zaman, Amerikalı teknoloji devinin değerinin 191,6 milyar dolar olduğunu, sonrasında gelen Walmart’ın ise 113,8 milyar dolarlık bir değere ulaştığını görüyoruz.

Tabi Apple’ın ilk iki sıra içerisinde olduğu bir listede gözlerimiz de Samsung’u arıyor. Yapılan değerlendirmelere göre toplam değeri 99,7 milyar dolar olan Güney Koreli teknoloji devi listenin ancak 6. Sırasında yer alıyor. Elektrikli otomobil devi Tesla ise, 66,2 milyar dolarlık değeriyle dünyanın en değerli şirketleri sıralamasında 9. Sırayı alabilmiş.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.