Mobil

Apple marka ürünlerin değeri düşmez diyenler dikkat: En büyük ölücü Apple olabilir!

Amerikalı teknoloji devi Apple’ın takas programı kapsamında Mac Pro’sunu değiştirmek isteyen bir müşterisine verdiği teklif, duyanların donup kalmasına neden oldu.

Apple marka ürünlerin değeri düşmez diyenler dikkat: En büyük ölücü Apple olabilir!

Apple’ın en önemli niteliklerinden biri kuşkusuz cihazlarının belli bir değerin altına kolay kolay inmemesidir. Ne demek istediğimizi şöyle izah edelim, diyelim ki bugün Android dünyasının en önemli ve en güçlü cihazını satın aldınız.

Bu telefonu 1 sene sonra satmak istediğinde değerinin yarı yarıya düştüğünü görmek sizi pek fazla şaşırtmamalı. Çünkü Android işletim sistemli telefonların ikinci elde fiyatlarının bir hayli düştüğü bilinen bir gerçek. Ancak söz konusu telefon iPhone olduğunda, değer kaybı rakiplerine göre çok daha az oluyor. Üstelik bu durum yalnızca iPhone için değil, Apple markalı her ürün için geçerlidir. Yani en azından biz öyle biliyorduk ancak Apple’ın kendisine göre durum pek de öyle olmayabilir.

Apple marka ürünlerin değeri düşmez diyenler dikkat: En büyük ölücü Apple olabilir!

Amerikalı bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılan içeriğe göre, kendisi şu an Amerika Birleşik Devletleri’nde bile 52.199 dolar gibi inanılmaz yüksek fiyattan satılan süper bilgisayarı Mac Pro’yu takas politikası kapsamında yenilemek için Apple’a başvurdu. Ancak bu kişiye önerilen takas indirimi yalnızca 970 dolar oldu. Evet yanlış duymadınız, Apple’ın bu bilgisayar için önerdiği tutar neredeyse orijinal satış fiyatının 54’de 1’i.

Her ne kadar Apple artık kendi işlemcisi olan Apple Silicon serisine geçtiği ve muhtemelen bir sonraki Mac Pro modeliyle birlikte bu cihazda kullandığı Intel işlemciyi terk edeceği için artık bu cihazları elinde tutmak istemiyor olsa da kendi bilgisayarı için bu kadar komik bir teklif vermesi, piyasadaki Apple algısına ciddi zarar verecektir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.