Apple ekran yüzünden gemileri yaktı! Bu iş burada biter!

Çinli ekran üreticisi Beijing Oriental Electronics’in (BOE), iPhone 13'ün ekran tasarımını verimi ve kusurlu olmayan ürünlerin üretimini artırmak için değiştirdiği bildirildikten sonra yaklaşan iPhone 14 için 30 milyon ekran siparişini kaybedebilir.

Apple ekran yüzünden gemileri yaktı! Bu iş burada biter!

Apple, BOE'yi geçen Ekim ayında iPhone 13 ekranları yapmakla görevlendirmişti; fakat bu, Apple'ın BOE'nin iPhone 13'ün ekranının ince film transistörlerini Apple'ın bilgisi olmadan değiştirdiğini bildirdikten sonra bu ayın başlarında sona eren kısa ömürlü bir anlaşma oldu (Acaba gerçekten Apple'ın fark etmeyeceğini mi düşünmüşlerdi?).

Ancak bu karar BOE'yi rahatsız etmeye devam edebilir, çünkü Apple, şirketi iPhone 14 için de OLED ekran yapma işinden alabilir. The Elec’in haberine göre BOE, olayı açıklamak için Apple'ın Cupertino merkezine bir yönetici gönderdi ve iPhone 14 ekranları için henüz bir sipariş almadığını söyledi. Apple'ın bu sonbaharda bir etkinlikte iPhone 14'ü duyurması bekleniyor, ancak Elec, ekranının üretiminin önümüzdeki ay en kısa sürede başlayabileceğini söylüyor.

The Elec, Apple'ın 30 milyonluk ekran siparişini BOE yerine iki ana ekran sağlayıcısı olan LG Display ve Samsung Display arasında paylaştırmasını bekliyor. Samsung büyük olasılıkla yaklaşmakta olan iPhone 14 Pro için 6.1 ve 6.7 inç ekranlar üretecek, LG ise iPhone 14 Pro Max için 6.7 inç ekran üretecek.

MacRumors'a göre, BOE daha önce yalnızca yenilenmiş iPhone'lar için ekranlar üretiyordu. Apple daha sonra şirketi 2020'de yeni iPhone 12 için OLED ekranlar tedarik etmesi için tuttu, ancak ilk panel grubu Apple'ın titiz kalite kontrol testlerini geçemedi. Bu yılın başından bu yana, BOE'nin üretimi de bir ekran sürücüsü çip sıkıntısından etkilendi.