Apple hepsi bir arada hücresel, Wi-Fi ve Bluetooth çipi yaptı

Bloomberg'den gelen bir habere göre Apple, cihazlarında hücresel, Wi-Fi ve Bluetooth işlevselliğini güçlendirecek yeni bir kurum içi çip üzerinde çalışıyor.

Apple hepsi bir arada hücresel, Wi-Fi ve Bluetooth çipi yaptı

Bloomberg, şirketin şu anda Broadcom'dan kullandığı Wi-Fi ve Bluetooth çipinin yerini alacak kendi çipini de geliştirdiğini ve 2025'te cihazlarda kullanmaya başlamak istediğini söylüyor.

Bloomberg, Apple'ın Qualcomm'un yerine kendi hücresel modemlerini geliştirme çabalarına ilişkin bazı yeni bilgiler de paylaştı. Qualcomm kısa süre önce 2022'nin 4. çeyreği kazançları sırasında 2023 iPhone'ları için 5G modemlerin "büyük çoğunluğuna" sahip olmayı beklediğini söylerken, Bloomberg Apple'ın "2024'ün sonunda veya 2025'in başlarında" kendi modemlerini kullanacağını söylüyor. Görünüşe göre Apple, özel modemini tek bir üründe kullanmaya başlayacak ve tamamen geçiş yaklaşık üç yılda tamamlanacak.

Apple hepsi bir arada hücresel, Wi-Fi ve Bluetooth çipi yaptı

Qualcomm sözcüsü Clare Conley, şirketin 4. çeyrek kazanç çağrısı sırasında söylediklerine işaret ederek: “Apple ürün geliri için, 2023 iPhone lansmanı için önceki %20 varsayımımıza göre artık 5G modemlerin büyük çoğunluğuna sahip olmayı bekliyoruz. Bunun ötesinde, planlama varsayımımızda herhangi bir değişiklik yok ve 2025 mali yılında Apple ürün gelirlerinden minimum katkı olduğunu varsayıyoruz.” dedi.

Apple bu söylentilere göre çipleri üretime geçirirse, şirketin A serisi çip üzerinde sistem dizisi gibi şeyleri zaten içeren, artan sayıdaki özel çiplerine daha fazla ekleme yapmış olacak. Bununla birlikte, hücresel modemi geliştirmenin zor olduğu da görülüyor. Şirket, 2019'da Intel'in akıllı telefon modem işinin "çoğunluğunu" satın aldı ve Nikkei, 2021'de Apple'ın 2023'ten itibaren kendi 5G modemini kullanmak istediğini bildirdi, ancak Qualcomm'un son yorumları, Apple'ın en erken 2024'e kadar geçiş yapmayacağını gösteriyor.           

Birleşik bir hücresel, Wi-Fi ve Bluetooth çipinin bir iPhone'a ne zaman dahil edilebileceği belli değil. Şirket içi hücresel modemin kendi başına bir süre daha bekleyebileceğimiz düşünülürse, birleşik bir bileşenden çok uzakta olabiliriz.