Mobil

Apple, işlerini iyiden iyiye Çin dışına taşıyor

Amerikalı teknoloji devi Apple, dünyanın üretim üssü olarak kabul edilen Çin’den çıkmanın yollarını bulmuş gibi görünüyor.

Apple, işlerini iyiden iyiye Çin dışına taşıyor

Çin, gerek nüfusu ile gerekse de teknolojik gelişimiyle dünyanın en önemli ülkelerinden biri. Özellikle üretim konusunda dünya genelinde rakibi olmayan bu ülkenin, üretim üssü olarak nitelendirilmesi birçok durumu kolaylıkla anlaşılır hale getiriyor. Bununla birlikte son birkaç yıldır yaşanan olaylar ve bazı siyasi hamleler, Çin’in üretim üssü olma pozisyonunun sorgulanmasına neden oldu.

Çin’de üretim yapan şirketler saymakla bitmez ancak bunların içerisinde en ünlüsü tabi ki Apple. Öyle ki bazı dönemlerde Amerikalı teknoloji devi tarafından satılan iPhone’ların %95’inin Çin’de üretildiği bile oldu. Ancak özellikle 2020 ve 2021 yıllarındaki pandemi Apple’ın bu ülkedeki varlığını sorgulamasına neden oldu.

Apple, işlerini iyiden iyiye Çin dışına taşıyor

Çin hükümeti tarafından oldukça katı bir şekilde uygulanan karantina kuralları yüzünden yılın önemli bir döneminde kapalı kalan fabrikalar yüzünden tedarik konusunda ciddi sıkıntılar çeken Apple, tüm yumurtaları aynı sepete koymaması gerektiğini acı bir yoldan öğrenmiş oldu. İşte bu tecrübesinden ders alan Amerikalı teknoloji devi, Vietnam ve Hindistan’ın ardından Tayvan’da da üretim kapasitesini arttırmaya karar verdi.

Apple’a yakınlığıyla bilinen Ming-Chi Kuo tarafından servis edilen haberlere göre Apple, gelecek yıldan itibaren bu ülkedeki üretimlerini arttıracak. Ağırlıklı olarak Çin’de üretilen cihazların bir kısmını Tayvan’a taşımayı amaçlayan Apple, ilerleyen yıllarda bu durumu iyiden iyiye arttırarak yeni üretim üssünün bu bölge olmasını istiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.