Mobil

Apple’a koronavirüs şoku! Fabrikalar en az 1 hafta daha kapalı!

Teknoloji ve yazılım sektörünün önemli ismi Apple koronavirüs yüzünden zor günler geçirmeye devam ediyor.

Apple’a koronavirüs şoku! Fabrikalar en az 1 hafta daha kapalı!

Bir süredir dünya gündemine oturan koronavirüs salgını, teknoloji sektörünü de olumsuz etkiledi. Salgının Çin’de boy göstermesi ve kısa sürede dünyaya yayılması pek çok ülkeyi teyakkuza geçirdi.

Çin’de insanlar birçok şehirde sokaklara bile çıkamazken, çoğu bölgede toplu taşıma seferleri durduruldu. İnsanların işlerine gitmeye bile çekindikleri Çin’de bazı tesisler zorunlu olarak kepenk indirdi. İşçilerine zorunlu tatil veren fabrikalardan birisi de Apple’ın üretim yükünü üstlenen Foxconn oldu.

Apple’a koronavirüs şoku! Fabrikalar en az 1 hafta daha kapalı!

Geçtiğimiz hafta kepenk indirmek zorunda kalan Foxconn’un en az 10 Şubat’a kadar üretim faaliyetlerine başlayamayacağı açıklandı. Yani herşey yolunda gitse bile Foxconn Apple üretimlerine en erken 11 Şubat’ta başlayacak. Bu durum şüphesiz en çok iPhone 9’u çıkarma arifesinde olan Apple’ı etkileyecek.

Apple’a koronavirüs şoku! Fabrikalar en az 1 hafta daha kapalı! - Resim : 1

Öte yandan Foxconn, Apple üretimlerini askıya almamak için B ve C planlarının olduğunu da açıklamıştı. Bu planlar çerçevesinde Apple üretimlerinin Hindistan ve Meksika gibi farklı ülkelerdeki fabrikalara kaydırılması da yer alıyor.

Elbette şimdilik Foxconn ve Apple’ın geleceği hakkında tahminde bulunmak hayli güç. Zira bu virüs salgını biraz daha büyürse, sadece Çin değil, tüm dünya ağır bir bunalıma girebilir.

Son olarak şunu da hatırlatalım. ABD’li uzmanlar koronavirüs salgınının tüm dünyaya yayılacağını iddia etmişlerdi. Dileriz böyle olumsuz bir tablo ile karşı karşıya kalmayız.

Yorumlar
Demir
Bizim ülkede hali hazırda virüs tanısı yok, keşke bizim ülkemizde fabrika açsalar bir çok insanımıza istihdam sağlanmış olur..
Cevapla
Fatih
Çinde merdşven altı dediğimiz yerlerde dahi 3 dolara insan çalışmıyor artık
Ömer Faruk Tekin
Çin'de insanlar 3 dolara, Türkiye'de ise 30 dolara çalışıyor 😂 nasıl olacak bu iş?.
Ön er Faruk Tekin
😅 Çin'de insanlar günde 3 dolara çalışıyor 😅, bizimkiler 30 dolara çalışıyor 😂. Nasıl olacak bu iş?.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.